BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét árcsökkenés az iparban! Szűk a kereslet

Tovább csökken az ipar felől az inflációs nyomás, havi szinten ismét csökkentek a termelői árak májusban. A szűk kereslet miatt sem tudják emelni az árakat.

Az ipar belföldi értékesítési árai májusban az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékkal csökkentek, a tavaly májusival összehasonlítva 1,8 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportértékesítés árai a 2009. áprilisinál 3,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, a tavaly ilyenkorihoz képest 9,2 százalékkal nőttek, ami főként a forintgyengülés eredménye. A belföldi és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak az előző havihoz képest 2,0 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbinál 6,2 százalékkal magasabbak voltak.

Májusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz viszonyítva – az áprilisinál szerényebb mértékben – 0,3 százalékkal csökkentek. A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai májusban 0,5 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy hónappal korábban. Emelkedtek az árak az egyéb feldolgozóipar és javítás (0,6 százalék), a villamos berendezés gyártása (0,4 százalék), a számítógép-, elektronikai, optikai termékek (0,2 százalék), illetve a járműgyártás (0,1 százalék) ágazatokban. Az élelmiszeripar árai nem változtak. Számottevő árcsökkenés jelentkezett a vegyi anyag, termék gyártásban (2,2 százalék), elsősorban a műtrágyák és nitrogénvegyületek 17 százalékkal alacsonyabb árainak következtében, valamint a fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában (2,0 százalék), illetve a gyógyszergyártásban (1,0 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban 0,1 százalék és 0,9 százalék között mérséklődtek a belföldi értékesítési árak. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai májusban gyakorlatilag nem változtak, 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak az áprilisban mért értéknél.

A víztermelés, -kezelés, -ellátás díjai 0,3 százalékkal csökkentek. 12 havi összehasonlításban – a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve – a legnagyobb mértékben a járműgyártásban (6,0 százalék), a gumi-, műanyag- és építőanyag-iparban (3,7 százalék), valamint a villamos berendezés gyártásban (3,5 százalék) nőttek az árak. Az ipar belföldi értékesítésében jelentős súlyt képviselő élelmiszeriparban 1,1 százalékos árnövekedést mértünk. 2008. májushoz viszonyítva nagy mértékű árcsökkenés következett be a kőolaj-feldolgozásban (14,4 százalék).

Szerényebb mértékben csökkentek az árak a textil- és bőriparban (0,7 százalék), a vegyi anyag, termék gyártásban (0,5 százalék), valamint a gyógyszergyártásban (0,3 százalék). A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés mértéke 1,0 százalék és 2,9 százalék között alakult. A feldolgozóipar egészében az elmúlt 12 hónap alatt 0,6 százalékkal mérséklődtek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás árai 7,2 százalékkal, a víztermelés, -kezelés, -ellátás árai 7,8 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.