A közel 128 milliárd euró nagyságú parlamenti terv a kifizetések terén jelentős, több mint 12 százalékos emelést irányoz elő 2009-hez képest, és csaknem hétmilliárdos növekedést a tagországok kormányait képviselő tanács tervezetéhez viszonyítva.
Surján László ennek kapcsán elmondta: "a nagy többséggel elfogadott parlamenti javaslat alapján kemény tárgyalásokra lehet számítani a kormányok alkotta Tanáccsal. Míg a Tanács az uniós költségvetést a tagállamokra rótt teherként fogja fel, addig a parlament szerint a közös költségvetés a gazdasági válság okozta problémák megoldásának a része kell, hogy legyen."
Az uniós intézmények közti egyeztetéseket követően az EP decemberben fogadja majd el a végleges uniós költségvetést 2010-re. Az idén először fordul egyébként elő, hogy egy kelet-európai tagország képviselője irányítja a mintegy 120 milliárd euró nagyságú költségvetésről szóló parlamenti döntéshozatalt.
A szavazás után kiadott közleményben Surján László hangoztatta: az Európai Parlament kész támogatni az uniós gazdaságélénkítési tervet, sőt 2010-es finanszírozásáról elsőként tett javaslatot. Ugyanakkor a parlament azt is világossá tette: ennek az új tervnek az érdekében nem hajlandó csökkenteni a már futó programok finanszírozását. Az EU költségvetésnek ugyanis a versenyképességet, a felzárkóztatást, a vidékfejlesztést szolgáló programjai mind hathatósan, mintegy 64 milliárd euró értékben adnak lökést az uniós gazdaságnak.
Amennyiben a Tanács is elfogadja az Európai Parlament javaslatát, akkor a tejágazat problémáinak kezelése céljából 2010-ben 749 millió euró áll rendelkezésre az uniós költségvetésben - emelte ki a képviselő.
Mint fogalmazott, " a parlament által nagy többséggel javasolt és elfogadott új, 300 millió eurós tejalapnak nemcsak az összege jelentős, hanem maga a tény is, hogy azt 21 agrárminiszter is támogatja." Surján László szerint a tejalap nélkül nehezen képzelhető el megegyezés a Tanáccsal a 2010-es költségvetésről.
Az Európai Parlament emellett támogatta azt a – többek között Glattfelder Béla (Fidesz) által benyújtott – módosító indítványt, amely 84 millió euróra növeli jövőre az iskolatej program támogatását.
A képviselők szerint ki kell emelni a parlament azon szándékát, hogy egy új mikrofinanszírozási pénzügyi eszközt hozna létre, amelyre az első évben közel 38 millió euró elkülönítését tervezik.
Őry Csaba (Fidesz), a foglalkoztatási és szociális EP-bizottság témafelelőse a néppárti delegáció közleményében úgy fogalmazott, hogy "a pénzügyi és gazdasági válság uniós polgárokra gyakorolt hatásainak mérséklésére irányuló erőfeszítéseknek a legfontosabb prioritásként kell megjelenniük.
Schöpflin György (Fidesz), az alkotmányügyi EP-bizottság költségvetési témafelelőse a plenáris vitában azt hangoztatta, hogy "az Európai Unió intézményei egyre kevésbé ismertek a saját állampolgárai számára. A megoldás az EU intézményei és állampolgárai közötti egyre növekvő távolság megszüntetésére a kommunikáció kellő mértékű költségvetési támogatása."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.