Megfelel az alaptörvény szellemének az, hogy a jövő év elejétől 27 százalékkal emelkedik a személyi jövedelemadó (szja) alapja. Így határozott tegnap az Alkotmánybíróság (AB). Az szja-t tehát a munkáltatót terhelő 27 százalékos tb-járulék vagy az ugyanekkora mértékű egészségügyi hozzájárulás (eho) összege után is le kell róni 2010-től.
A taláros testület ezzel három olyan indítványra adott választ, amely – mivel a benyújtók megítélése szerint a járulék nem minősül tényleges jövedelemnek – vitatta a módosítás jogszerűségét. Bár a járulék az AB szerint sem képezi a jövedelem részét, a bírák úgy vélik, elfogadható szja-alapot korrigáló tételként, hiszen nem ütközik az arányos – ezen belül jövedelemarányos – közteherviselés elvébe.
Ismeretes: a jelenlegi 18 és 36 százalékos szja-kulcs jövőre 17 és 32 százalékra csökken, de ha figyelembe vesszük a bruttósítás hatását, ez utóbbi két szám valójában 21,6 és 40,6 százalék. Az tehát, hogy 2010-ben az adófizetők túlnyomó részét kevesebb szja terheli, nem ennek, hanem a sávhatár 5 millió forintra emelkedésének köszönhető.
Ennek ellenére a 32 százalékos adókulcs jobban mutat, mint – a különadót is figyelembe véve – a jelenlegi 40 százalékos – fogalmazott lapunk kérdésére Erdős Gabriella, a PricewaterhouseCoopers cégtársa. Hozzátette: mivel ez a módszer Csehországban évek óta működik – ezért is nevezik cseh modellnek –, sejteni lehetett, hogy a kormány szándéka nem fog fennakadni az AB rostáján.
Már csak azért sem, mert ha a jövedelemarányos közteherviselés elvárásáról beszélünk, akkor az adóalapot elméletileg bármekkora összeggel megszorozhatom, az ugyanúgy jövedelemarányos marad – mutatott rá a szakember.
A vállalkozások számára anynyiból jó hír az AB döntése, hogy többségük már lezárta a jövő év tervezését a nyár elején megszavazott adócsomag figyelembevételével. Elutasítás esetén ezek a tervek „borultak volna” – véli Hegedüs Sándor, az RSM DTM Hungary adócsoportjának a vezetője. Az sem kétséges, hogy a kormány is megnyugodhatott, hiszen a bruttósítás semmissé nyilvánítása becslések szerint 350-400 milliárd forintos lyukat ütött volna a 2010-es büdzsén.
Viszont több munkaadói szervezet vezetője nem tartják jó megoldásnak a szuperbruttósítást. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára szerint azért sincs értelme, mert továbbra sem valósul meg hogy minden munkajövedelem legyen adóköteles, a minimálbér 63 ezer forintig továbbra is adómentes.
Parkolás
Alkotmányellenes a fővárosi parkolás jelenlegi szabályozása – erről is döntött tegnap az AB. Indoklásuk szerint a törvény jelenleg önkényes jogalkotási lehetőséget biztosít a kérdésben gazdaságilag érdekelt Fővárosi Közgyűlésnek ezen a területen. Az AB 2010. június 30-ig adott haladékot az új rendelkezések megalkotására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.