BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új pályázat az induló és fejlődő klasztereknek

Összesen több mint hatmilliárd forint támogatáshoz juthatnak a legjobb szakmai együttműködési projektek

Az innovációban egyre nagyobb szerepet töltenek be a klaszterek Magyarországon. Május 7-től ismét lehet pályázni a regionális jelentőségű induló és fejlődő klaszterek közös beruházásainak támogatására, szolgáltatásainak kialakítására és fejlesztésére. A támogatási konstrukció fő célja az innovációorientált fejlesztések, a vállalkozások, az oktatási és kutatás-fejlesztési (k+f) intézmények, valamint a helyi gazdasági szereplők között iparági formában megvalósuló együttműködés előmozdítása. Az előirányzott keret a hét régióban együttesen meghaladja a hatmilliárd forintot. Ebből a Pólus Programiroda előzetes kalkulációi szerint 72 induló és 43 fejlődő klaszter juthat európai uniós forráshoz. Az elnyerhető összeg 10–150 millió forint projektenként.

A 2007–13-as időszakra szóló Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) keretében 2008 májusában jelentek meg először a regionális operatív programok induló és fejlődő klasztereket támogató pályázatai. A hét régióban jelentős érdeklődés nyilvánult meg a kiírások iránt, s végül 100 (79 induló és 21 fejlődő) klaszter kapott támogatást, összesen 3,3 milliárd forint értékben.

A hazai klaszterfejlődés fontos állomása volt az Akkreditált Innovációs Klaszter címpályázat elindítása is, szintén 2008 májusában. A cím elnyerői jogosultságot szereznek a kizárólag az akkreditált klaszterek számára kiírt pályázatokon történő indulásra, illetve más pályázatokon pluszpont megszerzésére az elbírálás során. Az Akkreditációs Testület eddig hét alkalommal tartott ülést, és 21 klaszter esetében határozott a cím odaítéléséről. Négy klaszter esetében már az akkreditációs cím megújításáról is döntött a testület, hiszen a cím és az általa elérhető jogosultságok érvényessége a megszerzéstől számított két évig érvényes. A 21 akkreditált klaszterből nyolc az egészségipari, öt az infokommunikációs technológia (ICT) és négy a környezetipari szektorból kerül ki.

Az akkreditált klaszterek számára kiírt innovációs témájú pályázatokon (GOP1.2.1–KMOP1.1.3/ A; GOP1.3.1/B–KMOP1.1.3/C) mind ez idáig tíz akkreditált klaszter 56 projektje részesült támogatásban, összesen több mint 10,4 milliárd forint összegben. Ezek a projektek az ország hat régiójában valósulnak meg.

A múlt év végén elindult a klaszterfejlesztési program legmagasabb (negyedik) lépcsőjét jelentő Pólus Innovációs Klaszter címpályázat is. Ezzel pár-huzamosan megkezdődött az ÚMFT Gazdaságfejlesztési operatív programja (GOP) keretében a számukra szóló, klaszterenként akár négymilliárd forint forrást jelentő, 1.2.1/B azonosító számú támogatási konstrukció feltételeinek kidolgozása is. A címpályázat társadalmi vitája 2010 elején zajlott le, s arról, valamint a hozzá kapcsolódó GOP-pályázat megjelenéséről az új kormány hivatalba lépését követően születik végső döntés. Ez a címpályázat tartalmában és struktúrájában illeszkedik az Akkreditált Innovációs Klaszter címpályázathoz, de a magasabb elvárások miatt több helyen szigorúbb annál.

A magyarországi klaszterfejlesztés eredményeit nagyra értékeli az Európai Bizottság is. Ennek jele, hogy a Pólus Programirodát Brüsszel bevonta az Európai Unió klaszterpolitikájának hatékony megvalósítását szolgáló Tactics InnoNet nevű projektbe. Emellett a Kihívások és lehetőségek a délkelet-európai országok klaszterfejlesztésében címmel a horvátországi Opatijában múlt héten tartott konferencián az EU illetékesei jó gyakorlatként mutatták be a magyar pólusprogramot és a részét képező klaszterfejlesztési politikát. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.