BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Megszorítások nélkül is lehet csökkenteni az államadósságot"

A beruházási kedv élénkülését erősítik az Opel és az Audi magyarországi befektetéséről szóló hírek, ezek ugyanis megalapozhatják azt, hogy Magyarország visszaálljon a tartós növekedési pályára - mondta Csaba László közgazdász az InfoRádió Aréna című műsorában. Az egyetemi tanár, aki 4,5 százalékos növekedésre számít, hangsúlyozta: a hitelek visszafizetésének nem lesz akadálya, ha továbbra is sikerül fenntartani a kivitel növekedését.

Az Opel és az Audi beruházása egyértelmű jele annak, hogy véget ért az az időszak, amikor nem csak a magyar, de a magyarországi cégeknek sem hiteleztek a bankok - mondta Csaba László közgazdász az InfoRádió Aréna című műsorában. A szakértő szerint a két autógyár döntéséről szóló hírek alkalmasak arra, hogy bekerüljenek a nagy pénzügyi, gazdasági lapokba, és így továbbítsák az üzenetet: Magyarországon érdemes befektetni.

A beruházási kedv élénkülése az év eleje óta megfigyelhető, amire a mostani bejelentések is kedvezően hatnak. "Ez rendkívül kedvező folyamat, mert a valóságos fejlesztések és a fejlesztésekkel kapcsolatos várakozások egymást erősítve megalapozhatják azt, hogy Magyarország visszaálljon a tartós növekedési pályára" - magyarázta Csaba László.

A témában írt jegyzetünket itt olvashatják!

A mostani helyzetben a középtávú növekedési trendérték 2,5 százalék körül van, ez külön erőfeszítés nélkül, magától is létrejön. Az e fölötti újabb 1,5-2 százalékért azonban meg kell dolgozni, például úgy, hogy a kormány befektetőbarát politikát folytat. Márpedig az, hogy a miniszterelnök a két autógyár beruházásának bejelentésénél ott volt, ezt jelzi - fejtegette a közgazdász.

Az export gyors növekedésére azért van szükség, mert anélkül nem lehet fenntartani a növekedést, részben az elmúlt években felvett hitelek, de az egész gazdaság szerkezete miatt sem: egy olyan kis nyitott gazdaságban, mint a magyar, csak a külpiacra épített növekedés fenntartható. Az húzza a belső piacot, ami a családi vállalkozások mozgásterét teremti meg - mondta az egyetemi tanár.

A hitelek visszafizetésének nem lesz akadálya, ha továbbra is sikerül fenntartani a kivitel növekedését - ami az első félévben 19 százalékos volt. Csaba László szerint ehhez sem kell nagyobb erőfeszítés, csak arra van szükség, ami most történt: biztosítani kell a befektetőket arról, hogy Magyarországon adottak számukra a lehetőségek a beruházásra. Ezt el lehet érni az átláthatóbb állami gazdálkodás megteremtésével, a korrupció elleni fellépéssel, fegyelmezett költségvetéssel és az euróbevezetési távlat meghirdetésével.

Ez az, amit elvárnak tőlünk, de magunk miatt kell végigcsinálni, mert ezek az intézkedések egy önmagát erősítő folyamathoz vezethetnek - magyarázta a közgazdász. Mint mondta, az adósságállomány csökkentését durva megszorítások nélkül is el lehet érni, és ha a növekedés beáll, annak nyomán a költségvetési és a fizetési egyensúlyt is helyre lehet állítani.

Fontos, hogy offenzív és nem defenzív módon tudunk kijönni ebből helyzetből - hangsúlyozta Csaba László, hozzátéve: minél lendületesebb a kivitel, annál magasabb a növekedés, minél magasabb a növekedés, annál jobbak az életkörülmények.

Ha a bizalom is megerősödik, a 4,5 százalékos növekedési ütem tartós lehet - közölte a szakértő, megjegyezve: Az a lényeg, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedben megfigyelt leszakadás tendenciája át tudja adni a helyét a felzárkózásnak, akkor is, ha ez nem egy gazdasági csoda, de mégis csak egy jelentős növekedés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.