Változatlanul hagyta a jegybank az alapkamatot tegnap, és szokatlan módon állást foglalt a nyugdíjrendszert érintő változtatások kapcsán. Az irányadó ráta április óta 5,25 százalékon áll, ez eddigi legalacsonyabb szintjének felel meg. Mostanra már az emelés került napirendre, erre – az előző hónapokhoz hasonlóan – a jegybanki kommentár is utal.
A monetáris testület a legutóbbi inflációs trendeket értékelve úgy látja, kevésbé tűnik fel a gyenge forintárfolyam az iparcikkekben, ugyanakkor a mezőgazdasági termékeknél további begyűrűzés várható a fogyasztói árakba. Simor András jegybankelnök azt is kiemelte, hogy nagy hatással lehetnek a költségvetési pozícióra az elmúlt hetekben bejelentett intézkedések. Az intézkedéscsomag rövid távon emelheti az inflációt a különadók fogyasztókra történő áthárítása révén – vélik a bankárok. Az áthárítás viszont a kereslethiány miatt csak korlátozottan mehet végbe, ám a 2009-es tapasztalatok is mutatják, hogy valamekkora hatással biztosan számolni kell.
A jövő évtől hatályos szja-módosítások növelhetik a háztartások fogyasztását, és a megtakarítások is emelkedhetnek, főként a magasabb jövedelmi rétegekben – mutatott rá Simor. Ezt azonban szerinte valamennyire ellensúlyozzák majd az állami szférában várható leépítések és a szigorú bérintézkedések. A vállalkozások felhasználhatják az adócsökkentést arra, hogy alacsonyabb béremelést hajtson végre. Simor szerint hosszabb távon az szja-változások hatására a munka és az aktivitási ráta növekedhet, a különadók viszont rontják a befektetői hangulatot és a biztonságérzetet, ami csökkenti a beruházási aktivitást.
Bár az elmúlt időszakról a pénzpiaci hangulat javulásáról számolt be a jegybank, ugyanakkor az Orbán-kormány által végrehajtott nyugdíjlépéseket ezzel ellentétes hatásúnak ítélték meg az MNB-ben. A monetáris tanács állásfoglalása szerint a három pillér együttesen stabilabb nyugdíjrendszert eredményez, mérsékli a kockázatokat. A magánnyugdíjpénztárak megléte csökkenti ugyanis a mindenkori kormány lehetőségét arra, hogy egyszeri, politikailag motivált beavatkozásokat hajtson végre a nyugdíjszisztémán. A rendszer hibáit a szabályozás és a verseny erősítésével lehet orvosolni, és nem a megszüntetéssel – hangsúlyozta Simor. A következő évben a magánnyugdíjpénztárak részéről kiesik nagyjából 180 milliárd forintnyi hosszú lejáratú államkötvény iránti kereslet, ezt szintén jelentős hatásnak nevezte a jegybankelnök. A döntés kapcsán Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója megjegyezte: „Hazánk még mindig rossz tanuló státusban van”, és a többi feltörekvő gazdasággal szemben hozzánk nem áramlott az idén friss külföldi tőke. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.