A költségvetési javaslatot ismertető Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter leszögezte: a növekedés beindításához adóreformra, valamint széles körű szerkezeti reformokra van szükség. Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke pedig arra figyelmeztetett: félő, hogy túlságosan optimisták a növekedéssel és foglalkoztatásbővüléssel kapcsolatos kormányzati tervek. Elemzők pedig elsősorban azt kifogásolják, hogy a valós megtakarítást ígérő szerkezeti reformokról még mindig nem hangzottak el konkrét tervek; a miniszterelnök ezek bemutatását jövő tavaszra ígérte. Eközben a T. Házban ma kerül sor a jövő évi adócsomag zárószavazására.
Az államadósság kapcsán a szintén az általános vita elején felszólaló Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke rámutatott: nominálisan jövőre is emelkedik valamelyest az államadósság mértéke, és eléri a 20 800 milliárd forintot. Mivel azonban a büdzsében 3 százalékos GDP-bővülési ütem szerepel, a bruttó hazai termék arányában ténylegesen csökken az adósságmutató. Ilyenre az utóbbi nyolc év során nem volt példa – tette hozzá Domokos László. Az ÁSZ-elnök felszólalásában jelezte: a Nyugdíjbiztosítási Alap egyensúlyát a pénztártagok visszalépése teremti meg, az Egészségbiztosítási Alap hiánya pedig nagyjából megegyezik az ideivel.
A cikk folytatása itt olvasható!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.