2011-ben is csak a magán-nyugdíjpénztári pénzek átmeneti hatása miatt nem lesz baj, bár a múlt heti bejelentéseket már nem is tudták figyelembe venni a becslések készítésekor. Ha mégis megtették volna, akkor jövőre 6,5 százalékos költségvetési többlet adódna, viszont 2012-ben még nagyobb, 3,5 százalékos hiány.
Mindez lényegében egybecseng a piaci elemzők és a Költségvetési Tanács véleményével, miszerint a tartós bevételcsökkenés mellett túlságosan is az egyszeri bevételekre épít a következő évet tekintve a kormány, hoszszabb távon viszont nem látható, mi biztosítja a fenntarthatóságot. Arra is rámutatott a jegybanki stáb, hogy a jövő évi szja-csökkentés csak egy százalékpontnyit magyaráz a hiánynövekedésből, a többiért a kiadások megemelése okolható. Az igazán problémás időszak 2012 után lesz, amikor a válságadókat is kivezetik vagy legalábbis lecsökkentik, erre azonban már nem terjedt ki az MNB előrejelzése. Az államadósság szintje viszont a kormány számításaival egybecsengő módon csökken: az idei, várhatóan a GDP 80 százaléka feletti szintről jövőre 79, 2012-re 75 százalékosra.
Bérinflációtól nem tart a jegybanki stáb, mivel a munkaerőpiac továbbra sem feszes, azaz sokan keresnek még mindig munkát, ez nem kedvez a béremelési igényeknek. Eközben azonban a nyers élelmiszerek árának drasztikus emelkedése a költségek növekedésén keresztül átgyűrűzhet az előrejelzések szerint a többi termékkörbe is. 2011 elejétől a kormányzati intézkedések inflációt emelő hatásai is fokozatosan megjelennek, így a következő évben az átlagos inflációs ráta 4 százalék körül alakulhat az MNB elemzői szerint. Ez érdemben nagyobb pénzromlási ütem, mint amellyel például a Reuters legutóbbi felmérése szerint más intézmények kalkulálnak. Utóbbiak most emelték 3,6 százalékra a drágulási ütemmel kapcsolatos várakozásukat, míg a kormány 3,5 százalékkal számol a költségvetésben.
Lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője azt mondta: csak 5-6 százalékos fogyasztásbővülés okozna a jegybank által valószínűsített drágulást jövőre, a prognózisban szereplő 2,8 százalékos ütem aligha. A jövő év harmadik negyedében elérhető lesz a 3 százalékos inflációs cél, mivel például több egyszeri tényező hatása is kiesik jövőre. Valószínűleg kedvezőbb lesz mezőgazdasági szempontból az időjárás is, s az idei jövedékiadó-emelés sem szerepel a bázisban.
A jegybank megemelte a növekedési prognózisát is, ezzel ugyanazt a trendet követte, mint a piaci szakértők, miután a vártnál kedvezőbb GDP-adatok érkeztek az idén. 2012-ig 4 százalékosra gyorsulhat a magyar bővülés, amely a 2000-es évek első felében volt jellemző, a külső egyensúlyi mutatók ennek ellenére kedvezően alakulnak a következő években.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.