Új közbeszerzési eljárási lehetőségekkel ismerkedhettek meg az Európai Unió versenytanácsának informális ülésén a tagállamok illetékes miniszterei Gödöllőn. Ezek egyike a kereskedelmi hasznosítást megelőző beszerzés (pre-commercial procurement – PCP).
Észak-Alföld régió és az Európai Bizottság ezt a modellt választotta annak a szakmai rendezvénynek a témájául, amely a gödöllői tanácsüléssel párhuzamosan zajlott Budapesten a magyar EU-elnökségi program keretében. Ez a modell, amellyel a 2008 szeptemberében indult RAPIDE Interreg IVC projekt keretében ismerkedett meg tizenkét európai régió, köztük a magyarországi Észak-Alföld, új módon közelít a kutatás-fejlesztési beszerzésekhez. Alkalmazásával a közbeszerzés a kereslet oldaláról támogatja az innovációt. A megrendelő ebben a modellben nem egy bizonyos terméket keres, hanem megoldást szeretne egy – általában közszolgáltatási – problémájára. További előny, hogy a megoldási javaslatokkal jelentkező vállalkozások a beszerzési folyamat során továbbfejleszthetik terveiket. A különböző fejlesztési szakaszokon – juttatásban részesülve – mindig a legjobbnak ítélt megoldási javaslatok jutnak tovább. A megrendelő végül az elkészült legjobb teszttermékek közül választja ki azt, amelyre a hagyományos közbeszerzési eljárást kiírja. A szakértők szerint ez a folyamat biztosítja azt, hogy valóban innovatív, a szükségleteknek leginkább megfelelő termék vagy szolgáltatás kerüljön beszerzésre.
„Az EU azért indította el a RAPIDE projektet, hogy lebontsuk az innovatív termékek és szolgáltatások gyorsabb kereskedelmi hasznosítása útjában álló akadályokat” – nyilatkozta lapunknak Ulf Dahlsten, az Európai Bizottság képviselője. Külön felhívta a figyelmet a program „Fast Track” státusára, amely lehetővé teszi, hogy a projekt szakmapolitikai ajánlásai megszületésük pillanatában közvetlenül eljussanak az európai döntéshozókhoz. A PCP modell az uniós szakember szerint fantasztikus lehetőség Európa számára, mert az eljárással a kétezer milliárd eurós közbeszerzési összegből 2,5 százalékos megtakarítás érhető el évente. Ezzel lehetne növelni a kutatás-fejlesztésre és innovációra rendelkezésre álló közösségi keretet, ami nagy előrelépést jelentene az Egyesült Államokkal való versenyfutásban. Emellett költségcsökkenéssel is járna, hiszen segítségével a korszerű termékek és szolgáltatások gyorsabban bekerülhetnek a gazdaság, a közigazgatás körforgásába. „Az EU tagállamai közül eddig Nagy-Britanniában és Hollandiában valósult meg kísérleti projekt, tudomásom szerint Magyarországon is folyamatban van az erre vonatkozó javaslat elfogadása, s a budapesti tanácskozáson hasonló tervet jelentett be Svédország, Finnország és Spanyolország is” – közölte az Európai Bizottság képviselője.
Az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ÉARFÜ) tehát szintén egy PCP kísérleti projekt megvalósítására készül. Mint Fodor András ügyvezetőtől megtudtuk, aktívan részt vettek a RAPIDE program megvalósításában, és munkájuk elismerését látja abban, hogy az Európai Bizottság régiójukat választotta partnernek a PCP szakmai konferencia megrendezésére. Ha a kísérleti projekt, amelyre 50-75 millió forintot terveznek elkülöníteni Észak-Alföld operatív programjában (ÉAOP), sikeres lesz, az eljárás megítélése szerint más projekteknél is alkalmazhatóvá válik, és nagy segítségére lehet az önkormányzatoknak és más közintézményeknek a közbeszerzéseknél. Fodor András a modell nagy előnyének tartja, hogy „a megrendelő, miközben innovációt támogat, a modell segítségével olcsóbban juthat magasabb minőségű termékekhez és szolgáltatásokhoz”. Észak-Alföld elsőként a RAPIDE projektben részt vevő régiók közül egy pályázati kiírástervezetet is elkészített a modell alapján, és már csak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség zöld jelzésére várnak, hogy meghirdessék a felhívást. Ha ez a pályázat is sikeres lesz, akkor akár az ország többi régiója is követheti az észak-alföldi példát. VG
- EU-forrás az Interreg IVC programra: 302 millió euró
- Részt vevő régiók: Délnyugat-Anglia (vezető partner, Nagy-Britannia), Észak-Alföld (Magyarország), Galícia (Spanyolország), Kujávia Pomeránia (Lengyelország), Lappföld (Finnország), Örebro (Svédország), Presov (Szlovákia), Szász-Anhalt (Németország), Dél-Csehország (Csehország), Tartu (Észtország), Wales (Nagy-Britannia), Nyugat-Görögország (Görögország)
- A megvalósítás időtartama: 2008. szept. 1.–2010. nov. 30.
Forrás: www.rapidenetwork.eu
- EU-forrás az Interreg IVC programra: 302 millió euró
- Részt vevő régiók: Délnyugat-Anglia (vezető partner, Nagy-Britannia), Észak-Alföld (Magyarország), Galícia (Spanyolország), Kujávia Pomeránia (Lengyelország), Lappföld (Finnország), Örebro (Svédország), Presov (Szlovákia), Szász-Anhalt (Németország), Dél-Csehország (Csehország), Tartu (Észtország), Wales (Nagy-Britannia), Nyugat-Görögország (Görögország)
- A megvalósítás időtartama: 2008. szept. 1.–2010. nov. 30.
Forrás: www.rapidenetwork.eu-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.