A válság és a végtörlesztés miatt most sokan kényszerülnek arra, hogy olcsóbb lakásba költözzenek. Amennyiben a csere egy éven belül lezajlik (erre pedig szinte mindenki figyel), az illetékfizetés esetében a törvény alapján úgynevezett beszámítás lehetséges. Ez azt jelenti, hogy a megvett lakásnak nem a teljes vételára alapján szabják ki az illetéket, hanem levonják belőle az eladott lakás árát, és csak a különbözet után kell fizetni - ismerteti a pénzügyi portál.
Boldogabb időkben a jogalkotó ezzel a szabállyal azoknak akart kedvezni, akik – ahogy életpályájuk előre halad, a család nő – egyre nagyobb, értékesebb lakásba költöznek. Az amúgy sem a legjobb anyagi helyzetben levő családok számára viszont kellemetlen meglepetést jelenthet, hogy az eladott és megvásárolt ingatlan közötti árkülönbözet után mindenképpen kell illetéket fizetni, függetlenül attól, hogy milyen előjelű a változás. Vagyis akkor is, ha olcsóbb lakásba költözik valaki.
Ilyen esetekben érdemes méltányossági kérelemmel fordulni a hatósághoz - hívja fel a figyelmet a portál. A törvény szerint bármilyen adótartozás (a vagyonszerzési illetékre nincsenek külön kritériumok) abban az esetben mérsékelhető vagy engedhető el, ha megfizetése az adózó és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti. A megélhetés súlyos veszélyeztetettségének vizsgálatánál a vagyoni, jövedelmi és szociális helyzet feltárása elengedhetetlen - tudta meg az azenpenzem.hu a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV).
A megélhetés súlyos veszélyeztetettségére következtet a hatóság akkor, ha az egy családban élők egy főre eső nettó jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét nem haladja meg – és ezt a jövedelmi helyzetet a vagyoni és szociális körülmények is tükrözik. A jövedelem azért nincs kőbe vésve, esetleg ennél többet keresők is eredményesen kérhetik a méltányosságot. Tény azonban, hogy ők izgulhatnak, milyen válasz is érkezik majd beadványukra. A hatóság tehát nagyítóval is megvizsgálhatja a vagyoni helyzetét annak, aki méltányossági kérelmet nyújt be.
Az azenpenzem.hu kérdésére az adóhatóságnál elmondták: az idén az első tíz hónap alatt 7,5 ezer illetékmérséklésre irányuló kérelem érkezett, amelyek 64 százalékban sikerrel jártak. Az összegnél már nem ennyire jó az arány, a 3,3 milliárd forintos teherből ugyanis 1,5 milliárdot engedtek el. A kérvényeknél külön a vagyonszerzési illetékre (és ezen belül az olcsóbb ingatlanba költözőkre) vonatkozóan viszont nem rendelkezik az adóhatóság külön adatokkal. Arról azonban tájékoztatást kapott a portál, hogy a válság kitörése óta (2009-től az idei első félévig) majdnem 16,5 ezren váltottak olcsóbb ingatlanra. Rájuk a NAV statisztikája szerint 1,1 milliárd forint illetéket szabtak ki.
Az illetéket az igazán nagy bajba kerültek sem úszhatják meg, a törvény ugyanis csak földhivatali eljárás költsége alól mentesít. A rögzített árfolyamon történő végtörlesztéssel összefüggésben kezdeményezett jelzálogjog, végrehajtási jog, továbbá az elidegenítési és terhelési tilalom törlése esetén illetékmentesség nem áll fenn - válaszolta a portálnak a NAV. Ugyanez lehet majd a helyzet abban az esetben, amikor valaki a Nemzeti Eszközkezelőtől visszavásárolja a lakását - írja az azenpenzem.hu.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.