BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemző: A gyenge forint miatt újra kamatot emelhet az MNB

Novemberben a fogyasztói árak 4,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Jelentős mértékben drágultak az üzemanyagok, míg a tartós fogyasztási cikkekért továbbra is kevesebbet kellett fizetni és az átlagosnál kevésbé drágultak a szolgáltatások is – írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A várakozásoknál enyhén magasabbra, 4,3 százalékra emelkedett az infláció az előző havi 3,9 százalékról, a fogyasztói árak 0,7 százalékkal nőttek az előző havihoz képest. A maginfláció 3,1 százalékra emelkedett, míg havi szinten 0,3 százalékkal emelkedett – írja Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.

Az előző hónaphoz képest a legnagyobb mértékben, 1,5 százalékkal az egyéb cikkek, döntően az üzemanyagok drágultak, a gázolaj jövedéki adójának emelése miatt 3,4 százalékkal. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 1,2 százalékkal emelkedtek a szeszes italok, dohányáruk árai is, amihez szintén hozzájárult a jövedéki adó emelése. A forintgyengülés ellenére a tartós fogyasztási cikkek árai 0,1 százalékkal, míg a szolgáltatások árai 0,2 százalékkal csökkentek, ami arra utal, hogy a forint gyengülése csak igen korlátozottan jelenhetett meg az inflációban – vélekedett.

12 hónap alatt, 2010. novemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,1 százalékkal emelkedtek. 8,6 százalékkal emelkedtek az egyéb cikkek árai, ezen belül 21,4 százalékkal emelkedtek az üzemanyagárak. A háztartási energiaárak 6,3 százalékkal, a ruházkodás 3,4 százalékkal, a szolgáltatások 2,5 százalékkal drágultak. A szeszes italok, dohányáruk ára átlag alatt, 1,6 százalékkal nőtt, míg a tartós fogyasztási cikkekért 1,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.

„Decemberben az egy évvel ezelőtti üzemanyagár növekedés okozta bázishatás miatt 4,2 százalékra csökkenhet az infláció, így az idei éves átlagos infláció 3,95 százalék lehet. A jövő év elején jelentős emelkedést okoz az áfa felső kulcsának emelése, bár feltehetően nem kerül teljesen át a fogyasztói árindexbe” – vélekedett Suppan Gergely.

„Így 2012 elején 5 százalék fölé ugorhat az infláció, azonban az év során fokozatosan enyhülhet, így a jövő évi átlagos infláció 4,6-4,7 százalék lehet, a forint gyengülése azonban jelentős felfelé mutató kockázatot jelent” – tette hozzá.

„A felfelé mutató kockázatokat viszont a jövőre visszaeső fogyasztás mérsékelheti. Az adóemelések hatásainak kiesésével 2013 második negyedévében elérhetővé válhat a 3 százalék inflációs cél elérése. Ennek ellenére az MNB további kamatemelésre kényszerülhet a pénzügyi stabilitási kockázatok, a gyenge forintárfolyam és az igen magas kockázati felárak miatt, így a jövő héten nem kizárt egy újabb kamatemelés, amit részben az IMF-fel folytatott tárgyalások, illetve a nemzetközi környezet alakulása befolyásolhat. Mindezek mellett az MNB-nek azt is figyelemmel kell követnie, hogy a jövő évi adóemelések esetleges másodkörös hatásai megjelennek-e az várakozások alakulásában” – mutatott rá Suppan Gergely.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.