Indokolt jelenlétem a Magyarországot övező felfokozott érdeklődés miatt – mondta Orbán, aki szerint átfogó, izgalmas megújulás zajlott az országban az elmúlt másfél évben. A miniszterelnök szerint óriási munkát végzett a kormányra, amire büszke is.
A miniszterelnök felsorolta azokat a területeket, amelyeket a kormány átalakított, a kabinet a miniszterelnök megfogalmazása szerint mindent átszervezett, amely államadósságot termelt. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a kormány megvédi a hazai kisebbségeket, ennek bizonyítéka, hogy állítása szerint megfékezte a Magyarországon működő paramilitáris szervezeteket. A kormányfő kommunistának nevezte az előző alkotmányt, amelyet a Fidesz-kormány által készített alaptörvény váltott fel. Orbán Viktor szerint semmilyen kifogás nem született az alaptörvénnyel szemben (Olli Rehn, az Európai Bizottság monetáris ügyekért felelős alelnöke tegnap a bizottság által kiadott közleményben írta meg, hogy minden érintett törvényt felül kell vizsgálnia a kormánynak, beleértve az alaptörvényt is - a szerk.)
John Daul, az Európai Néppárt frakcióvezetője méltatta az Orbán-kabinet tevékenységét, hangsúlyozva, hogy az erőteljes vita az parlament munkájának természetes velejárója. Hannes Swoboda, a szocialista frakció feje arra kérte a kormányt, tartsa be a tagállamok csatlakozásakor elvárt követelményeket és vegyen példát Vaclav Haveltől. Guy Verhofstadt, a liberális frakció vezetője felsorolta a Magyarországgal szemben a nemzetközi szervezetek (EU, IMF, stb.) által megfogalmazott kifogásokat, kiemelve: az Orbán-kormány beletörölte a cipőjét a liberális demokrácia értékeibe.
Daniel Cohn-Bendit szerint úgy tűnik, az európai közleménynek fáj a feje: minden európai újság a magyar problémáról beszél, most a miniszterelnök mégis azt állítja, ilyesmi nincs. Az EU nem lábtörlő, hanem közös ház. Orbán azt mondta Strasbourgba megy megvédeni Magyarországot a baloldali agresszióval szemben. Ezennel üdvözli Hillary Clintont, Angela Merkelt és Alain Juppét a baloldal körében. Cohn-Bendit szerint, ha az alaptörvény valóban sztálini lenne, az azt jelenti, hogy az egész EU őrült, hiszen mégis befogadta Magyarországot. A politikus szerint delegációt kell küldeni Magyarországra, mert hiába van többsége a kormánynak, a kisebbség nem félhet egyetlen tagállamban sem.
Bokros Lajos elmondta: a régi alkotmány nem sztálinista, Orbán pedig jogi szőnyegbombázást hajtott végre azzal, hogy szándékosan megkötötte a következő tíz kormány kezét. A szervezetek élére kormánypárti vezetők kerültek, a független szervezeteket tönkretették, a konzervatívok azt akarják, hogy az EU megvédje értékeit.
Marie-Christine Vergiat, az Egyesült Baloldal frakcióvezetője felsorolta a kormány által elfogadott, az európai értékeket érintő törvényeket. A bíróság függetlensége és a médiapluralizmus is kockán forog, csakúgy, mint az egyházi és a családi értékek, valamint a kisebbségek jogai. A tegnap bejelentette kötelezettségszegési eljárás nem felel meg a körülmények súlyának, az EU-nak figyelmet kell fordítania a nacionalizmus terjedésére és segítenie a magyarországi demokratákat.
Zbiegniew Ziobro, az Európai Konzervatívok és Reformerek vezetője viszont bátor újjáépítésnek nevezte Orbán művét és dícsérte a kormányt, amiért annak elég bátorsága volt arra, hogy megadóztassa a multikat.
Szájer József kikérte magának az antiszemitizmus vádját és példaként hozta fel, hogy ez a kormány vezette be a Holokauszt emléknapot és a Wallenberg emlékévet. Magyarország demokratikus ország és betartja az EU szabályait. A magyar emberek szerinte megdöbbenve olvassák a külföldi kritikákat. A politikus szerint a képviselők nem ismerik az országot és valótlan vádakat hoztak fel az ország ellen. Az európai demokraták meghallgatják a másikat és lefolytatják a vizsgálatot, mielőtt ítélkeznek - szögezte le.
Tabajdi Csaba elmondta: az Orbán-kormány rászolgált a kritikákra, amelyek azonban az országra is rossz fényt vetnek. A képviselő szerint túlzás Orbán Viktort puszta-Putyinnak vagy Hugo Chaveznek nevezni, világossá kell tenni, hogy az EU nem diktál, hanem egy közösségként működik, és figyelmezteti azt, aki rossz útra tévedt.
A Magyar Országos Bírói Hivatal elnöke a feleségem, de nem azért, mert a feleségem. Huszonöt éve bíró és semmilyen kritika nem érte. A személyem nem kell, hogy akadályozza a feleségem előmenetelét - mondta Szájer József egy EP-képviselőnek ez irányuló felszólalására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.