Nouriel Roubini, a világgazdasági válságot előre látó professzor szokatlan optimizmussal kezdte beszédét ezen a héten. Azt mondta, hogy egy sor felfelé mutató kockázatot lát a globális gazdaságban: ilyen a gazdasági kilábalás, az eszközárak emelkedése, a feltörekvő piaci boom és a technológiai fejlődés is.
Ezután azonban hangot adott az esetleges kedvezőtlen fejleményeknek is. „A globális gazdaságot egy potenciális iráni háború fenyegeti” – vélekedett a New York-i Egyetem professzora. A közgazdász felhívta a figyelmet a szélesebb értelemben vett közel-keleti gondokra is.
Megvan a kockázata annak, hogy Irán katonai összecsapásba kerül az Egyesült Államokkal és Izraellel. Roubini úgy látja, hogy a katonai konfliktus kialakulása a legnagyobb kockázat az USA elnökválasztása után. Az iráni nukleáris tárgyalások már kudarcba fulladtak – tette hozzá.
A közgazdász szerint az olaj árfolyama akkor is csúcsra emelkedhet a félelmek miatt, ha nem alakul ki katonai konfrontáció. Roubini pedig nem gondolja azt, hogy Irán az egyetlen fenyegetés a Közel-Keleten. Az „arab tavasz” után jöhet az „arab tél” – vélekedett.
Michael Milken azt válaszolta, hogy a technológiai fejtődés és a politika enyhítheti ezeket a kockázatokat, és az Egyesült Államok kevéssé függ a közel-keleti olajtól. Azt mondta, hogy az USA és Brazília lehet a világon a legnagyobb alacsony költségű energia-kitermelő ország.
Roubini szerint ugyanakkor rövid távon nem lehet elkerülni az olajfüggőséget. Azok az emberek, akik azt hiszik, hogy öt év múlva függetlenek leszünk ettől, tévednek – vélte. „Ez egy 10-20 éves történet.”
Az európai gazdaság lassulása is kockázatot jelent a jósprofesszor szerint. „(John) Keynes azt mondta, hogy hosszú távon mindannyian meghalunk. Lehet, hogy már rövid távon”, zárta szavait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.