A hazai gazdasági kilátások romlanak, állapította meg a Magyar Nemzeti Bank a „Jelentés a pénzügyi stabilitásról” című kiadványában. A hazai gazdaság növekedésének motorja az export maradhat a következő két évben is, azonban a romló nemzetközi konjunkturális kilátások miatt ezen a téren a korábbinál alacsonyabb bővülésre számítanak az MNB-nél.
Az elhúzódó háztartási mérlegkiigazítás és a vállalatok esetében a szigorú hitelkínálat miatt a belső kereslet visszafogott maradhat. Mindez azt jelenti, hogy a hazai bankrendszer a következő években is nagyon gyenge teljesítményt felmutató gazdasági környezetben működhet. A romló hitelportfólió és magas adóterhelés következtében a bankok jövedelmezősége alacsony marad és ezen keresztül főként a vállalati szegmensben csökken a hitelezési hajlandóság, ami visszahatva a reálgazdaságra tovább rontja a gazdaság teljesítményét – állapítja meg a jegybank elemzőstábja.
A hazai bankrendszer külföldi forrásainak kiáramlása továbbra is dinamikus. A külföldi tulajdonosok magatartását a bankok stabilitásának megőrzése és a tőkeáttétel csökkentése miatt kettősség jellemzi, miközben tőkeinjekciót hajtanak végre (2009 elejétől 2,4 milliárd euró tőkeemelés), ennél nagyobb volumenben csökken a hazai leánybankok finanszírozása (2009 elejétől a hazai leánybankoknál 8 milliárd euró csökkenés az anyabanki és 14 milliárd euro a teljes külföldi finanszírozásban)
A külső források kiáramlása jelenleg is dinamikus. Ugyanakkor a forint árfolyamának erősödése, a devizaswap-állomány és a CDS-felárak csökkenése miatt - ellentétben a 2011 végi eseményekkel - ez most nem okoz likviditási feszültséget. Ugyanakkor a külföldi források erős kiáramlása továbbra is hozzájárulhat a hazai vállalati hitelezés visszaeséséhez, az anyabankok leánybankok felé irányuló alacsony hitelezési hajlandósága miatt.
Változékony megítélés
A hazai pénzügyi rendszer nemteljesítő hiteleinek aránya magas, és emelkedik annak kockázata, hogy a nemteljesítő hitelek mögött nem áll megfelelő értékvesztés – figyelmeztet az MNB. A nemteljesítő hitelek magas aránya nem minden esetben jelent kockázatot. A kérdés az, hogy az értékvesztés múltban megképzett állománya milyen mértékben fedezi a nemteljesítés miatti várható veszteségeket. Minél nagyobb a nemteljesítő hitelek aránya, annál nagyobb az elvárható értékvesztéssel való fedezettség aránya is.
A javuló nemzetközi befektetői környezet miatt a magyar kockázati prémium csökkent, a hazai pénzügyi piacok likviditása javult. Az eurózóna adósságválságával kapcsolatos fejlemények, hazánk magas nettó külső adóssága és alacsony potenciális növekedése következtében azonban továbbra is rendkívül változékony a Magyarországgal szembeni befektetői megítélés.
A hazai pénzügyi rendszert a bizonytalan pénzügyi kondíciók mellett a gazdaság gyenge teljesítménye és a kilátások romlása ugyancsak kihívások elé állítják. Az MNB szerint a külső sokkok elleni sérülékenység csökkentéséhez nagyban hozzájárulna az EU/IMF-megállapodás mielőbbi megkötése.
Kullogunk a régió után
A recesszióba került magyar gazdaság teljesítménye számottevően elmarad a régiótól. Magyarország 2012 második negyedévében hivatalosan is technikai recesszióba került, mivel két egymást követő negyedévben esett vissza a GDP. Ezzel a magyar gazdasági teljesítmény számottevően elmarad a régiótól.
A kedvezőtlen GDP adat továbbra is elsősorban az eladósodott háztartások mérlegalkalmazkodásának és a bizonytalan jövedelmi kilátások miatt is gyenge belső keresletnek, valamint az alacsony beruházási aktivitásnak tulajdonítható. Ezzel szemben pozitív folyamat, hogy a külkereskedelmi egyenleg tovább javult, és a költségvetési politika fegyelmezett maradt – írják az MNB elemzői.
A közgazdászok szerint lassú kilábalás várható, romló potenciális növekedés mellett. Az MNB előrejelzése alapján tovább romlanak a gazdasági kilátások, 2012-ben 1,4 százalékos visszaesés várható, míg korábban 0,8 százalékos csökkenés volt a várakozás. A következő évben lassú kilábalás, 0,7 százalékos növekedés várható, ami minimálisan rosszabb ugyan a júniusi erőjelzéshez képest, de tavasszal még a duplája, 1,5 százalékos növekedés volt a jegybank várakozása.
A gyenge belső kereslet és a befektetői bizalmat gyengítő szabályozói kockázatok miatt a beruházási aktivitás továbbra is gyenge marad, aminek következtében tovább romlik a potenciális növekedés.
Magyarország a magas külső adósság miatt azonban továbbra is jelentősen érzékeny a külső sokkokra. Hazánk finanszírozási képessége lényegesen javult a válság kitörése óta, aminek következtében a nettó külső adósság és az államadósság fokozatosan csökken.
Ugyanakkor a külső adósság és az államadósság szintje továbbra is magas, ami miatt a globális kockázatvállalási hajlandóság csökkenése esetén továbbra is sérülékeny az ország. Az EU/IMF-megállapodás hosszabb távra biztosíthatja a kedvező megítélést, illetve tovább csökkentheti az ország kockázatiprémium-sokkokra való érzékenységét – vélekednek.
A hazai pénzügyi rendszer külső környezetében a pénzügyi integrációs fertőzés és a romló hazai gazdasági kilátások kockázatot jelentenek. A hazai gazdaság gyengélkedése tovább rontja a bankrendszer portfólióját és erősíti a hitelezés prociklikus jellegét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.