A Magyar Nemzeti Bank felügyelő bizottságának elnöke, volt jegybanki elnök a Magyar Üzleti Vezetők Fóruma (HBLF - Hungarian Business Leaders'' Forum) szerdai budapesti konferenciáján kiemelte: beindult a gazdasági növekedés, kétségtelen javulást mutat több makrogazdasági mutató.
Hangsúlyozta: helyes volt a felismerés 2010-ben, hogy az államháztartási deficitet kontroll alatt kell tartani, az azóta végrehajtott költségvetési konszolidáció eleinte negatív hatást gyakorolt a növekedésre, de napjainkban már látszanak a konszolidáció kedvező következményei is.
Elismerte: sok idő kell még egyes területeken a lemaradás behozatalához, ezek között említette, hogy a potenciális növekedés nagyon alacsony, a foglalkoztatás szintjén is javítani kell, és a beruházási ráta mélyponton áll.
Járai Zsigmond elmondta: a makroszámok alapján valóságos fordulat következett be a gazdaságban, a Költségvetési Tanács is elismerte, 2014-ben elérheti a 2 százalékot a gazdasági bővülés. Kiemelte: a kormány bátran nekivágott, okosan taktikázott az első eredményekig, így például a devizahitelesek problémáinak kezelésében. Ezek a lépések, például a rezsicsökkentés, természetesen konfliktusokkal jártak.
Járai Zsigmond elmondta: Magyarországnak szerencséje is volt, finanszírozni lehetett az országot, mert a világban pénzbőség és kockázatéhség egyszerre volt jelen a piacokon. A Németországban és az EU-ban tapasztalható lassú növekedés jelentős mértékben hatott és hat ránk is - elemezte.
Rámutatott: a költségvetés és az államadósság alakulása végig kézben volt tartva, bár a világban sokan nem hitték el ezt a költségvetési szigort, például az EU, illetve az IMF, de ma már az államháztartás helyzete növeli az ország hitelességét.
Kiemelte: az MNB mostani vezetése, így Matolcsy György meglepetést okozott a piacoknak. Járai Zsigmond úgy fogalmazott: az MNB elnöke azt csinálja, amit más jegybankok is, és amit kell, például növekedési hitelprogramokat indított be, és éppen ideje volt a folyamatos kamatcsökkentésnek is.
Az MNB-nek ezek a programjai persze nem kockázat nélküliek, példaként mondta a programok során alkalmazott 2,5 százalékos kamatplafont, de már most látszik, hogy a jegybank hitelprogramjai növelni fogják a gazdasági növekedést. A jegybank és a pénzügyi felügyelet összevonása is számos pozitívummal jár - mondta Járai Zsigmond.
A volt jegybankelnök kifejtette: a kormány sok szokatlan lépést tett a költségvetés rendbetétele során, például a bankok, biztosítók és a szolgáltató szektor cégei adóztatásának kibővítését, de ezt ma már Európa több országában is alkalmazzák.
Kifejtette: a Nemzetközi Valutaalappal ezt a kormányprogramot nem lehetett volna megvalósítani. Emlékeztetett arra: megváltozott az IMF szerepe a világban, és az IMF is látta, hogy több ország is nagyobb bajban van, mint Magyarország.
A jövő kilátásairól elmondta: példa nélküli, hogy választási évben 2,9 százalékra terveznek egy költségvetést. Járai Zsigmond kiemelte: lassú javulás várható a magyar gazdaságban. Magyarország pénzügyileg stabil, bár sérülékeny, nem kis részben azért, mert az EU és több ország helyzete is kiszámíthatatlan. A gondok között említette, hogy még jelentős az országban a bürokrácia, javítani kell Magyarország versenyképességét, és csökkenteni kell az állami újraelosztást is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.