A sokkellenálló képesség érdemben nem változott, ám nem jelent nagy fenyegetést. A Növekedési Hitelprogram folytatásának következtében meg fog állni a hitelállomány csökkenése, a kkv-knál pedig növekedni fog. Néhány nagybank lefele húzza a hitelállomány alakulását. A devizahiteles háztartások problémája kiemelt kockázat. A jelentés szerint a bankrendszer jelenleg eléggé heterogén.
Kockázatok
1. A külső sokkok általi fenyegetettség továbbra is erős. Az eurózóna válsága továbbra sem megoldott, és a globálisan laza monetáris kondíciók változása erőteljes hatást gyakorolhat Magyarországra is.
2. A bankrendszer hitelezése nem támogatja a növekedést a jelentés szerint. A legfontosabb a vállalati hitelezés problémája, a háztartási szegmensben pedig a nagyon magas kamatfelárak jelentenek kockázatot. Az átlátható árazás szabályait ki kellene terjeszteni a meglévő jelzáloghitelekre a jelentés szerint. A jelzáloghiteleknél pedig azt javasolják, hogy a felszámolható marzsot maximálják.
3. A háztartások fedezetlen devizakitettsége jelentős, amire az árfolyamgát továbbfejlesztése lehet egy megoldás. Ennek keretében az árfolyamkockázatot „nullára” lehetne csökkenteni.
4. A nemteljesítő hitelek állományának magas aránya is fontos kockázat, amire a családi csődeljárás jelenthet megoldást. A nemzetközi összehasonlításban is magas devizakitettség is komoly probléma.
5. A bankrendszer tartósan alacsony jövedelmezősége is fontos kockázat, mert versenyhátrányban vannak a külső forrásokhoz való hozzájutásban.
A vállalti hitelezésben a nagybankok viselkedése meghatározó – fejtette ki Vonnák. A nettó hitelezésben a tartós csökkenés a nagybankok miatt következett be, miközben a takarékoknak és a kisebb pénzügyi intézeteknél kis növekedés látható.
A kamatcsökkentési ciklust lekövetik a vállalati hitelek kamatai, ám sok kkv nem jut hitelhez, hiába alacsony az alapkamat. A kkv-k terheit a hitelprogram jelentősen csökkentette.
A hitelprogram komoly lökést adott a hitelezésnek, hiszen 701 milliárd forintot helyeztek ki. A sikeresség miatt folytatják a programot a Monetáris Tanács döntése szerint. A harmadik negyedévben először pozitív volt a vállalati nettó hitelkihelyezés.
A program GDP hatása az első szakaszban 0,2-0,5 százalékos, a második, kezdetben 500 milliárdos keret hatása 0,2-0,4 százalékos lehet, ismertette a prognózis Vonnák.
A vállalati hitelezés visszaesése a jövő év elejére megáll, és stagnálásba vált. A kkv-k esetében 4 százalékos lehet a növekedési ütem 2014-ben. Fontos, hogy a bankok hitelezési hajlandóságának is változnia kell, és a növekedési hitelprogram inkább a visszaesést tudja megállítani.
Hitelezési korlátok
A kis és közepes bankok hitelezési potenciálja – ha elkezdenének aktívan hitelezni – 450 milliárd forint. A szövetkezeti hitelintézeteknél pedig 400 milliárd, ahol a tőkekorlátba ütközhetnek bele.
A vállalatoknál a nemteljesítő hitelek aránya most tetőzhet, és nem várható további növekedés. A háztartásoknál volt egy nagyobb emelkedés év elején. Kulcskérdés a devizahitelesek „mentése” a nemteljesítés tekintetében.
Megjegyzik, a frank/forint árfolyam emelkedésének, valamint a bankok kamatemelése fontos szerepet játszott a törlesztőrészletek emelkedésében.
Nem kell az árfolyamgát
Egy felmérés szerint a legalacsonyabb jövedelmi kategóriákban jelenleg a jövedelem 40 százalékát költik hitelvisszafizetésre a háztartások. Az árfolyamgátba mégis a jogosult állomány fele került be, ami elmarad a várakozásoktól.
Akik jogosultak voltak, azok azért nem léptek be, mert 5 év után a törlesztőrészlet megugrik, és ettől félnek. A válaszadók negyede pedig azért mert, mert új megoldást vár a kormánytól. Olyan megoldás kellene, ami hitelesen véglegesen rendezi a problémát, fejtette ki Vonnák. A válaszadók 20 százaléka a bizalomhiányra panaszkodott.
A Nemzeti Eszközkezelő aktivitásának növelése és a magáncsőd nyújthat segítséget a nem teljesítő hitelek tekintetében, tette hozzá Vonnák. A következő két évben csökkenhet is a nemteljesítés aránya.
Jövedelmezőség
A bankrendszer nem túl profitábilis nemzetközi összehasonlításban, amiben az idei első félévben sincs változás. Az elmúlt 16 évben összességében a külföldi nagybankok veszteségesek voltak. Sok jel arra mutat, hogy átgondolják jelenlétüket, és elgondolkodhatnak azon, hogy elhagyják az országot. A gyors eladást viszont a magas anyabanki finanszírozás akadályozza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.