Az államháztartás központi alrendszerének 2013. október havi többlete 61,4 milliárd forintra teljesült - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A kormány várakozásainak megfelelnek a központi költségvetés október végi pénzforgalmi adatai.
A mostani és a következő hónapokra várt bevételek és kiadások alátámasztják, hogy teljesülni fog az idei 3 százalék alatti hiánycél - írták.
Az államháztartás központi alrendszerén belül a központi költségvetés 24,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 21,6 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 15,3 milliárd forintos többlettel zártak októberben. Így az államháztartás központi alrendszerének 2013. október végi hiánya 887,7 milliárd forintra teljesült.
Az adatokból kiderült, hogy az egész évre tervezett 1050,8 milliárd forintos hiány 84,5 százaléka teljesült október végéig.
Ám a kormány újra módosítja a hiánycélt, közel 1 090 milliárd forintra. Banai Péter Benő, az NGM helyettes államtitkára a Világgazdaság kérdésére közölte: "a jelenleg Országgyűlés előtt lévő 2013. évi költségvetési törvényt érintő módosítások nem veszélyeztetik a 3 százalék alatti kitűzött államháztartási hiánycél elérését". Álláspontjuk szerint a módosítások jellemzően csak a pénzforgalmi hiányt érintik, az Európai Uniós módszertan szerinti 3 százalék alatti hiánycélt nem.
A büdzsé a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Alapja miatt is módosul.
Úgy tűnik, az NGM számít arra, hogy a bankok befizetik a Gazdasági Versenyhivatal által kiszabott bírságot annak ellenére, hogy több pénzintézet bírósághoz fordul. Banai Péter Benő, az NGM államtitkára lapunkkal közölte, hogy a bankokra kiszabott, végtörlesztés miatti 9,5 milliárdos bírság jelenlegi ismereteik szerint „az idei Európai Uniós módszertan szerinti egyenleget javítja – függetlenül attól, hogy a bírság befizetésére pontosan mikor kerül sor”.
A gazdálkodó szervezetek befizetései az első 10 hónapban (a terv 52,9 százaléka) elmaradnak a tavalyi év azonos időszakának teljesüléséhez képest (70,9 százalék volt akkor), és az ÁFA tekintetében is mintegy 5 százalékpontos elmaradás látszik a tavalyi szintekhez képest (akkor a teljesítés 82 százalékán, most a terv 77,1 százalékán állnak a befizetések). Banai Péter Benő ennek kapcsán a Világgazdaság kérdésére közölte, hogy: a gazdálkodó szervezetek befizetéseinél a korábban, a feltételezetthez képest kevesebb KATA, KIVA hatálya alá bejelentkező adózó miatt lényeges elmaradás mutatkozik. Ugyanakkor ezzel összefüggésben egyéb bevételek (pl. SZOCHO) jóval magasabb teljesülése várható. „Összességében a költségvetés egyenlege ennek hatására a tervezettnél kedvezőbben alakul. Tehát a 70,9 százalékos teljesülés előnyös a hiánycél teljesülése szempontjából” – írta Banai.
Az ÁFA elmaradásával már a Konvergenciaprogram elkészítésekor is számoltunk – közölte. Az elmaradás elsődleges oka a tervezettnél jóval kisebb infláció, mely a gazdaság egésze számára előnyös. Összességében az első 10 havi teljesülés megfelel várakozásainknak, azaz a 3 százalék alatti hiánycél tartható – erősítette meg.
A központi költségvetés október végi bevételei az előző év azonos időszakához képest közel 761 milliárd forinttal kedvezőbben alakultak - közölte az NGM. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt egyes adóbevételek - az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó, a regisztrációs adó, a pénzügyi szervezetek különadója, valamint az illetékbevételek - előző évet meghaladó befizetései, valamint az idén bevezetett új adónemekből befolyt bevételek, másrészt pedig a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok magasabb összegű bevételei állnak. Emellett nagyobb összegben alakultak a helyi önkormányzatok befizetései és az egyéb bevételek is.
A kiadási oldalt tekintve többletkiadást eredményezett, hogy az önkormányzati feladatok és azok finanszírozása több területen átkerült az államháztartás központi alrendszerébe. Ennek következtében a központi költségvetés október végi kiadásai mintegy 1224 milliárd forinttal magasabb összegben teljesültek, mint az elmúlt év azonos időszakában. Ebben az évben már központi kiadásként jelentkeznek az átvett egészségügyi, szociális és egyéb intézmények - pl. kórházak, fogyatékkal élőket gondozó intézmények, gyermekvédelmi intézmények - kiadásai, valamint a köznevelésben a pedagógusok illetménye. Ezenkívül meghaladták az előző évi kifizetéseket az egyedi és normatív támogatások, a közszolgálati műsorszolgáltatás támogatása, a lakásépítési támogatások, az egyéb kiadások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.