A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 2014. augusztus 26-i ülésén változatlanul hagyta a jegybanki kamatkondíciókat azzal a kiegészítéssel, hogy ahol a 2014. július 23-tól hatályos kamatkondíciók a kéthetes kötvényről rendelkeznek, ott - a jegybanki irányadó eszköz megváltozása miatt - a kéthetes betétet kell érteni.
A döntés megfelelt az elemzők várakozásainak. Az Equilor szakértői szerinte a piaci szereplők nem áraznak már további kamatvágásokat.
Az, hogy most nem változtattak az alapkamaton, 24 hónapos csökkentési sorozatnak vetett véget. 2012 augusztusában még 7 százalékos volt az alapkamat, azóta az elmúlt két évben minden ülésen kamatvágás mellett döntöttek.
A Monetáris Tanács megítélése szerint tovább folytatódhat a magyar gazdaság bővülése. Az indoklásuk szerint az erősödő gazdasági aktivitás mellett is a kibocsátás elmarad potenciális szintjétől, és csak a jövő év során közelítheti meg azt. A belső keresleti tételek élénkülése ellenére, külső piacaink elhúzódó kilábalása miatt a kapacitáskihasználtság csak fokozatosan javulhat. A foglalkoztatás növekedése mellett a munkanélküliségi ráta az év eleje óta stagnál, de még meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott hosszú távú szintjét. Az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat.
A júliusi inflációs adat alapján a fogyasztói árak továbbra is historikusan alacsony dinamikát mutatnak - írják. A középtávú kilátásokat megragadó inflációs alapfolyamat-mutatók továbbra is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek, amihez hozzájárul a visszafogott külpiaci infláció, a kihasználatlan kapacitások nagysága, az alacsony bérdinamika, az inflációs várakozások mérséklődése, valamint a szabályozott árak több lépcsőben végrehajtott csökkentése. A hazai reálgazdasági és munkapiaci tényezők továbbra is dezinflációs hatásúak, az alacsony infláció tartósan fennmaradhat. A konjunktúra élénkülésével a belső kereslet oldaláról érkező dezinflációs nyomás azonban fokozatosan gyengül, és az infláció az előrejelzési horizont végéig elérheti az árstabilitásnak megfelelő 3 százalék körüli értéket.
A Monetáris Tanács megítélése szerint a magyar gazdaság 2013-ban növekedési pályára állt, előretekintve a gazdasági növekedés a korábbiaknál kiegyensúlyozottabb szerkezetben valósulhat meg, és nagyobb súlyt kaphat benne a belső kereslet erősödése. Az EU-források növekvő felhasználása, illetve a Növekedési Hitelprogram következtében is enyhülő hitelkorlátok elősegítik a beruházások élénkülését. Emellett a háztartások fogyasztása is fokozatosan élénkülhet, főként a rendelkezésre álló jövedelem reálértékének várható növekedése és az egyre mérsékeltebben jelentkező adósságleépítési kényszer eredményeként, azonban a megtakarítási hajlandóság továbbra is a válság előtti szint felett maradhat. A júniusi munkaerő piaci adatok alapján a foglalkoztatottak létszáma tovább emelkedett, a munkanélküliségi ráta stagnált.
A nemzetközi befektetői hangulat némileg romlott az elmúlt hónapban, főként a kiéleződő geopolitikai konfliktusok, illetve a Fed kamatemelésével kapcsolatos várakozások módosulásának hatására. A hazai pénzügyi eszközök kockázati felárai érdemben nem változtak, a forint árfolyama – jórészt a régiós devizákkal együtt – gyengült. Hazánk sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség, és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány. Az ország kockázati megítélését javíthatja az MNB önfinanszírozási koncepciója is. A Monetáris Tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság továbbra is óvatos monetáris politikát indokol.
A Monetáris Tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás középtávon mérsékelt maradhat. A negatív kibocsátási rés a monetáris politika horizontján fokozatosan záródik, így előretekintve a reálgazdaság dezinflációs hatása mérséklődik, és a jelenlegi monetáris kondíciók fenntartása mellett az infláció középtávon a céllal összhangban alakulhat. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a Monetáris Tanács megítélése szerint az alapkamat aktuális szintje összhangban van az inflációs cél középtávú elérésével és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzésével.
Várhatóan legalább egy évig nem módosítja alapkamatát a Magyar Nemzeti Bank (MNB), ha csak addig nem romlik jelentősen a befektetői kockázatvállalási hajlandóság - jósolták londoni pénzügyi elemzők.
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza a kamatdöntés utáni kommentárjában közölte: a cég központi előrejelzési forgatókönyve jelenleg az, hogy az MNB leghamarabb 2015 harmadik negyedévében kezd fokozatos monetáris szigorításba, és 2015 végéig 2,50 százalékra, 2016 végéig 3,00 százalék környékére emeli alapkamatát.
Rövid távon jó esélyt látnak az alapkamat alacsony szinten tartására az MTI-nek nyilatkozó elemzők, kockázatot elsősorban a devizaárfolyam alakulásában látnak. A monetáris tanács kedden a várakozásoknak megfelelően változatlan szinten, 2,1 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot.
Pintér András, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere szerint az elmúlt hetek piaci folyamatai alapján egyelőre megvan a jegybank lehetősége az alacsony kamatszint fenntartására, hiszen a geopolitikai feszültségek ellenére az euró/forint árfolyamban, a hosszabb futamidejű állampapírok hozamainál és az országkockázatot tükröző CDS-árazásban is az augusztus eleji megugrást követően a stabilizálódás jelei mutatkoznak.
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője szerint a forint piaca számára kulcsfontosságú lesz, hogy a devizahitelek év végi konverziója során milyen mértékben támaszkodnak majd a devizatartalékokra.
Pesuth Tamás, a Nézőpont Intézet vezető gazdasági elemzője is úgy véli, hogy a makrogazdasági folyamatok lehetővé teszik a jegybanki alapkamat jelenlegi alacsony szinten tartását. A magyar kamattartási ciklus hosszát véleménye szerint alapvetően az amerikai jegybank és az Európai Központi Bank (EKB) reakciói befolyásolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.