BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az áfacsalást sejtik a kitiltások mögött

Jelenleg hat érintettje van az Egyesült Államok által korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomnak, mind a hatan a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal. A szám változhat – mondta André Goodfriend amerikai ideiglenes ügyvivő. A diplomata az amerikai nagykövetség által szervezett beszélgetésen felidézte: először október 6-án vették fel a kapcsolatot a Külgazdasági és Külügyminisztériummal (KKM) az ügyben.

A Napi Gazdaság internetes oldalán csütörtökön azt írta: több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat van, erre válaszul több magyar beutazását korlátozták. André Goodfriend úgy reagált, nem tud ilyen vizsgálatokról.

Több lap értesülése szerint a kitiltásnak köze lehet az elmúlt években gyanított vagy bizonyított milliárdos áfacsalásokhoz. Horváth András volt NAV-ügykezelő, aki tavaly az áfacsalási botrányt robbantotta ki, most a Népszavának úgy nyilatkozott: két amerikai multinacionális céggel (egyik nagykereskedő, a másik gyárt is) kapcsolatban is korrupciós kísérlet történt.

Az átlátszó.hu arról is írt, hogy a magyar kormányhoz közel álló szereplők két amerikai cégtől követeltek kenőpénzt. Cserébe adókedvezményt ígértek vagy azt, hogy nem indítanak adóellenőrzést vagy nem szabnak ki bírságot. A kenőpénzt egy kormányközeli alapítványon keresztül kellett volna kutatási és elemzési megrendelések formájában kifizetni, állítólag 2 milliárd forint közeli értékben. Az Index arról írt, hogy az egyik érintett cég a hazánkban étolajgyártással foglalkozó Bunge. Az amerikai multicég korábban a Csányi Sándor élelmiszer-ipari érdekeltségeit összefogó Bonafarm Zrt-vel közösen szólalt fel az élelmiszerek áfatartalmának csökkentése mellett, a 2012-ben indult kezdeményezést is elsősorban azzal indokolták, hogy ezzel is vissza lehetne szorítani az ágazatban burjánzó – egyes szegmensekben a piac 30–50 százalékára becsült – áfacsalások ellen.

Lázár információt kért

A magyar kormány az Egyesült Államok stratégiai partnereként, barátjaként azt várja, hogy a kritikák megfogalmazása mellett, de konstruktív légkörben beszéljék meg a Washington által magyar állampolgárokkal szemben meghozott beutazási tilalom ügyét – közölte Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tegnapi ülésén. A politikus kiemelte: nem vitatják a lépés jogszerűségét, de segítséget kérnek az ügy hátterének megismeréséhez.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.