Az EKB soha egy eurócentet sem költött a bajban lévő államok kötvényeinek megvásárlására a program keretében, pusztán az az üzenet elég volt a piacnak, hogy az euróövezeti országok végső hitelezőjeként léphet fel. Mario Draghi EKB-elnök akkor azt mondta, hogy az euró „visszafordíthatatlan folyamat”.
A bíróság most azt vizsgálja, hogy jogszerű-e a kötvényvásárlási program, amely felvetheti a monetáris finanszírozás tilalmának megszegését. Az EKB számára elvben tilos, hogy államoknak adjon pénzt, a kötvényvásárlás viszont ez. A bank azzal érvel, hogy csak csődközeli helyzetben lévő országok kötvényeit vásárolná és szigorú költségvetési kiigazítások teljesítése mellett.
A problémát német közgazdászprofesszorok vetették fel, de a lakosság is ellenzi, hogy az ország pénzéből mentsék az országokat. Így került az ügy a német alkotmánybíróság elé, a karlsruhei testület továbbította azt az Európai Bíróságnak. Az elemzők egyelőre bizakodnak, hogy az EKB egyik fontos eszközét nem semmisíti meg a bíróság.
Az Eurogroup attól tart, hogy Görögország nem lesz képes önmagát finanszírozni azt követően, hogy az elmúlt négy évben összesen 240 milliárd eurós mentőhitellel és adósságleírásokkal tudta csak elkerülni az államcsődöt.
Az Eurogroup attól tart, hogy Görögország nem lesz képes önmagát finanszírozni azt követően, hogy az elmúlt négy évben összesen 240 milliárd eurós mentőhitellel és adósságleírásokkal tudta csak elkerülni az államcsődöt. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.