A radikális baloldali Sziriza győzelmével zárult választás következményeit "a görögöknek kell viselniük, és nem varrhatják a német adófizetők nyakába" - mondta a Bild című lapnak Hans-Peter Friedrich, a bajor konzervatív CSU politikusa, a CDU/CSU pártszövetség parlamenti (Bundestag) frakciójának helyettes vezetője.
Görögországban a vasárnapi előre hozott parlamenti választásokon a Sziriza a voksok 36,3 százalékát szerezte meg, aminek köszönhetően 149 parlamenti képviselői helyhez jut a 300-ból. Az országban így várhatóan koalíciós kormány alakul.
Markus Söder CSU-s bajor pénzügyminiszter a Spiegel Online hírportálnak azt mondta, hogy Görögországnak folytatnia kell a reformokat, és "nemcsak a görögök, hanem egész Európa drágán megfizetné", ha a következő athéni kormány letérne a reformok útjáról.
A CDU egyik tekintélyes képviselője, Wolfgang Bosbach egy lapinterjúban arról beszélt, hogy a mentőhitelekhez kapcsolt megállapodások esetleges megszegését nem szabad eltűrni, már csak azért sem, mert ebben az esetben a külső segítségre szoruló többi euróövezeti válságállam is könnyítéseket kezdene követelni. Egy esetleges "szerződésszegést nem szabad honorálni" - mondta Bosbach a Neue Osnabrücker Zeitungnak.
A CDU/CSU-val nagykoalícióban kormányzó szociáldemokraták (SPD) parlamenti frakcióvezetője, Thomas Oppermann szerint a Szirizának a választás megnyerése után a korrupció és a nepotizmus elleni küzdelemre kell összpontosítania, és be kell tartania az előző kormányok és az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) alkotta trojkával kötött megállapodásokat.
"Németország továbbra is szolidáris Görögországgal" - mondta Oppermann a Rheinische Post című lapnak. Ugyanakkor továbbra is érvényes a mentőhitelek filozófiája, miszerint "nincs támogatás ellentételezés nélkül" - tette hozzá.
Az Európai Parlament német szociáldemokrata elnöke, Martin Schulz a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak hétfő reggel elmondta, hogy éjszaka hosszan beszélt telefonon Alekszisz Ciprasszal, a Sziriza vezetőjével, aki szerinte "reálpolitikus, és nagyon pontosan tudja, hogy kompromisszumokat kell kötnie" a belpolitikában és az uniós politikában is.
A Sziriza lehetséges koalíciós partnerei között egy sincs, amely hajlandó lenne támogatni a párt legradikálisabb követeléseit, az EU-ban, illetve az euróövezetben pedig nem lehet többségi támogatást szerezni ahhoz a követeléshez, hogy engedjék el a görög államadósság egy újabb részét - fejtette ki az EP elnöke, hozzátéve, hogy a Sziriza valójában nemigen tud nyomást gyakorolni a hitelezői trojkára, mert a görög állam napi működése továbbra is erősen függ a mentőhitelektől.
Martin Schulz hangsúlyozta, hogy az adósságelengedés körüli ideologikus és terméketlen vita helyett egy új diskurzusra van szükség, arról kell beszélni, hogy miként lehet adófizetésre bírni a dúsgazdag görögöket, akik a válság elmélyülése óta sok pénzt kimenekítettek az országból, és miként lehet munkahelyeket teremteni és még inkább beindítani a gazdasági növekedést az Európai Bizottság formálódó több százmilliárd eurós beruházásélénkítő programja révén.
A brüsszeli bizottság német tagja, az egységes európai digitális piac kialakításáért felelős Günther Oettinger a Deutschlandfunknak azt mondta, hogy igen jól haladtak az utóbbi időszakban a trojka és a leköszönő athéni kormány tárgyalásai arról az új támogatási csomagról, amelyre Görögországnak márciustól szüksége van. A trojka nagyon kedvező ajánlatot tett, a kormányváltás miatt pedig nem változtat ezen.
A trojka "sem többet, sem kevesebbet" nem tesz az asztalra csak azért, mert változik a görög kormány összetétele - szögezte le Oettinger, hozzátéve, hogy az államadósság egy újabb részének elengedéséről sem lehet szó.
Hangsúlyozta: az EU tiszteletben tartja a görög választók döntését, és senki nem törekszik arra, hogy Görögország elhagyja az euróövezetet. Az esetleges távozás a közös pénzt használó uniós országok közösségéből "túlságosan kockázatos" lenne valamennyi fél részére - mondta a német uniós biztos.
A csőd szélére sodródott Görögország 2010 óta összesen 240 milliárd euró hitelt kapott az EB-EKB-IMF-trojkától. Noha az ország már túljutott a válság nehezén, még mindig szüksége van pénzügyi partnereinek hiteleire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.