Kedden tartja idei első kamatmeghatározó ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, és bár elemzők szerint az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön bejelentett likviditásbővítő intézkedése jelentősen megnövelte a valószínűségét a magyar kamatcsökkentésnek, a szakértők arra számítanak, hogy a jegybank egyelőre nem változtat a jelenleg 2,1 százalékos alapkamaton. Az EKB döntése nyomán erősödött ugyan a forint, és a továbbra is visszafogott infláció is teret enged a monetáris lazításnak, szakértők szerint azonban egyelőre óvatos marad az MNB. Ezt indokolhatja egyebek között az, hogy az EKB-döntés és még inkább a svájci jegybank árfolyamvédelmi küszöbének eltörlése okozta kilengések után még nem stabilizálódtak a piacok.
Szerdán munkaerő-piaci adatokat közöl a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az október-decemberi időszakra vonatkozóan. Az előző időszakban, szeptember-novemberben 7,2 százalékos volt a munkanélküliségi ráta, 2,0 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban, a munkanélküliek száma egy év alatt 83 ezerrel 321 ezerre csökkent. A foglalkoztatottak száma ez idő alatt 188 ezerrel 4 millió 155 ezerre nőtt. Makrogazdasági elemzők a múlt havi adatközléskor arra hívták fel a figyelmet, hogy a közmunkaprogram továbbra is erőteljesen befolyásolja az adatokat. Ezt az is mutatja, hogy havi összevetésben 0,1 százalékponttal nőtt a munkanélküliség, ugyanis a szezonális hatásokat a korábbi évvel ellentétben ezúttal nem ellensúlyozta a közmunkaprogram bővítése.
Csütörtökön jelenik meg a KSH második becslése a kiskereskedelem novemberi forgalmáról. A már közölt első becslés szerint novemberben 5,2 százalékos növekedést mutatott a kiskereskedelmi forgalom volumene. A kiskereskedelmet egyértelműen az üzemanyagárak csökkenéséből adódó keresletélénkülés húzta: az üzemanyagok forgalmának növekedése éves összevetésben 8,5 százalékra gyorsult az októberi 6,5 százalékról, miközben az élelmiszer-eladások élénkülése 3,7-ről 3,4, a nem élelmiszer jellegű termékek értékesítésének emelkedése 6,6 százalékról 5,8 százalékra mérséklődött.
Pénteken az ipari termelői árak decemberi és 2014. évi alakulásáról közöl adatokat a statisztikai hivatal. Novemberben 0,4 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, éves összehasonlításban viszont 0,6 százalékkal nőttek. A forintban mért exportárak egy év alatt 1,7 százalékkal emelkedtek, miközben a belföldi értékesítésben elért árak 1,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint 2013 novemberében. 2014 első tizenegy hónapjában az ipari termelői árak 0,4 százalékkal mérséklődtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.