BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moody’s-intelem a görögöknek

A görög választás eredménye miatt tovább nyúlik a pénzügyi bizonytalanság, ami hitelezési szempontból negatív tényező az ország számára – figyelmeztetett jelentésében a Moody’s Investors Service –, mert erősíti refinanszírozási és likviditási kockázatait, aláássa a betétesek bizalmát, és ellentétesen hat a növekedési kilátásokra.

A Moody’s jelenleg Caa1 besorolással, mélyen a befektetésre nem ajánlott kategóriában tartja nyilván a szuverén görög adósságot, ez két fokozattal rosszabb a Fitch Ratingsnél, illetve a Standard & Poor’snál (S&P) élvezett B osztályzatnál. Az S&P illetékese, Frank Gill azonban már hétfőn este jelezte a Reutersnek, hogy előrehozhatják a március 13-án esedékes felülvizsgálatot, mert olyan aggasztó fejleményeket látnak, mint például a banki betétkivonások, illetve az hogy a görög jegybank kénytelen emiatt likviditást pótolni.

A betétkivonásra a Moody’s is kitért: szerinte tavaly november vége óta 7-8 milliárd eurót vettek ki a görög bankokból, ez az állomány 5 százaléka. A hitelminősítő úgy látja, 2015-ben különösen magas az ország finanszírozási kockázata: idén összesen mintegy 20 milliárd eurót kell törlesztenie (ez a GDP 11 százaléka), ebből 7 milliárd jut az euróövezeti hitelezőkre, a zömét július-augusztusban kell visszafizetni.

A veszélyforrások közé sorolja a Moody’s azt is, hogy a kormánykoalíció a politikai mező két széléről áll össze, ráadásul a baloldali Sziriza pártszövetségen belül sincs mindenben egyetértés. A tegnap bemutatott kormány fontos gazdasági pozícióit mindenesetre olyanok kapták, akik támogatták Alekszisz Cipraszt abban, hogy újra tárgyalni kell a 240 milliárd eurós hitelcsomagot nyújtó EU-EKB-IMF trojkával. A pénzügyminiszter a várakozásoknak megfelelően az 53 éves közgazdász, Jannisz Varufakisz lett, aki „fiskális kínzásnak” nevezte mindazt, amit Görögországgal csináltak. Hírek szerint azonban a hitelezőkkel folytatandó tárgyalásokat nem ő, hanem Jannisz Dragaszakisz miniszterelnök-helyettes vezeti majd; ő 1989-ben lett először képviselő, még a kommunista párt színeiben.

Kommunista gyökerekkel rendelkezik Jorgosz Statakisz, az új gazdasági szuperminisztérium feje is, akinek a tárcájába már a beígért kormányzati karcsúsítás jegyében vonnak össze négy korábbi minisztériumot. A jobboldali koalíciós partner, az ANEL vezetője, a szomszédos országokkal szembeni kemény fellépés híveként ismert Pánosz Kammenosz a honvédelmi tárcát kapta meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.