Nemhogy megállapodást, de még egy közös állásfoglalást sem sikerült elfogadniuk Görögországgal kapcsolatban az euróövezet pénzügyminisztereinek. Az Eurogroup szerda esti rendkívüli ülésén foglalkozott először az új athéni kormány terveivel, a tanácskozás után azonban csak annyit lehet tudni: a Sziriza vezette koalíció továbbra is elutasítja a hitelprogram folytatását, a német kormány (ahogy a hitelező Európai Bizottság és Európai Központi Bank) pedig továbbra is ragaszkodik a 240 milliárd eurós hitel korábban kialkudott feltételeinek betartásához.
Az álláspontok közötti távolságot jelzi, hogy végül a hétórás egyeztetésen megfogalmazott közös nyilatkozatot is elvetették. A Financial Times által megszerzett dokumentumban az állt, a felek „keresik a lehetőségét annak, hogyan lehet kiterjeszteni és sikeresen lezárni a jelenlegi programot, figyelembe véve az az új kormány terveit”. Ha pedig ez sikerrel jár, az időt ad a feleknek arra, hogy „új szerződéses feltételeket dolgozzanak ki”. Vagyis nyitottak voltak a program meghosszabbítására – ezt végül a londoni lap szerint az athéni vezetés vetette el.
Mindössze egy dologban sikerült megegyezniük a pénzügyminisztereknek: a tárgyalásokat jövő hétfőn, az Eurogroup menetrend szerinti ülésén folytatják majd. Ez egyben azt jelenti, hogy a tegnapi EU-csúcson nemhogy döntés nem született a kérdésben, de vélhetően a napirendnek sem nagyon volt a része – azon túl természetesen, hogy a brüsszeli találkozó volt az első, amelyen Alekszisz Ciprasz új görög miniszterelnök is részt vett.
Később Jeroen Dijsselbloem Eurogroup-elnök és Alekszisz Ciprasz görög kormányfő megegyezett arról, hogy „technikai szinten” már ma folytatják az egyeztetést, az Európai Központi Bank pedig arról döntött, 5 milliárd euróval kiegészítik a görögöknek nyújtott likviditási keretet. Ám ha sem ma, sem hétfőn sem sikerül megoldást találni, könnyen kifuthatnak a felek az időből, mivel február végén lejár a második görög hitelprogram. Így öt év óta először az országnak a piacról kell finanszíroznia magát – ez igen kockázatosnak tűnik. A tízéves államkötvények hozama szeptemberben volt utoljára a fenntarthatóság határának tartott 5-6 százalék között, az elmúlt hetekben a 10 százalékot is meghaladta, miközben az ország szuverén államadósságának besorolása mélyen spekulatív szinten van mindhárom nagy hitelminősítőnél. Ennek fényében egyre többen vélik úgy: a trojkának kellene meggyőznie a görögöket arról, hogy egy harmadik mentőcsomag segítségével tudják csak átvészelni a következő időszakot. Erre valóban szükség lehet, hiszen az IMF szerint csak idén 12,6 milliárd euró hiányzik az államkasszából.
Athén az újabb hitel helyett a mostani feltételeinek enyhítésével oldaná fel ezt a helyzetet, a Financial Times azonban úgy kalkulál, hogy a reformok fellazításával – például a privatizáció bejelentett leállításával – plusz 38 milliárd euróra is szüksége lehet a görögöknek a következő három évben.
Látszatcsúcs?
Várhatóan sem a görög adóssággal, sem az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban nem születik döntés az uniós állam- és kormányfők tegnapi rendkívüli csúcstalálkozóján. A brüsszeli találkozó a minszki béketárgyalások elhúzódása miatt több órás késéssel kezdődött és lapzártánk idején is tartott. A találkozó fő témája volt még a terrorizmus elleni küzdelem, amely a Charlie Hebdo francia lap elleni támadás után vált égetővé az uniós vezetők számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.