Milliárdos modernizációs fejlesztéseket valósítana meg az állami tulajdonú Tokaj Kereskedőház Zrt., ennek érdekében nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a kormány a cég fejlesztésével kapcsolatos közigazgatási hatósági ügyeket. A döntés nyomán jelentősen könnyebbé válik a beruházások ügyintézése, a vonatkozó kormányrendelet szerint például a beruházásokkal összefüggésben nem kell építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt beszerezni – írta az Eco.hu. A kormányzat kijelölte az ügyekben eljáró hatóságokat, illetve szakhatóságokat is, az ügyek koordinációjára pedig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízottat.
A cég a napokban közölte, személyi változtatásokat is végrehajtanak. Tegnaptól a Tokaj Kereskedőházat Gaálné Király Enikő vezérigazgatóként. Az új vezető Goreczky Gergelyt váltja a tisztségben, aki a hírek szerint a Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanácsának munkáját segíti majd a jövőben tanácsadóként. A személycsere célja a vállalat szerint az új piacok megszerzése lesz. A beruházások azonban a hírek szerint létszámleépítéssel is járnak – egyelőre nem tudni milyen mértékben. A cég közlése szerint ugyanakkor a Tokaj Kereskedőház a jövőben a tervek szerint a korábbinál több gazdálkodónak biztosít megélhetést.
A Tokaj Kereskedőház már jelenleg is nagy szereplőnek számít a borvidéken. Az előzetes várakozásokat túlszárnyalva összesen mintegy 19 ezer mázsa szőlőt, valamint 2600 mázsa aszúszemet vásárolt fel a tavalyi szüret során a vállalat. Ezt követően a Tokaj Kereskedőház mintegy félmillió palack 2014-es évjáratú Tokaji Aszú készítésével számolt a cég akkori közlése szerint. A növekedésnek azért is van tere, mert a borvidéket lehetőségeihez mérten kis kapacitás jellemzi. Tokajon ugyanis mind a terület, mind az egyéb adottságok lehetővé tennék, hogy több aszúszemet szüreteljenek, így jelentősen növelhető lenne az aszúbor mennyisége is.
A termelők egy része azonban nem várja meg az aszúsodást, és előbb leszüreteli a szőlőt. A kivárással ugyanis kockáztatznak a gazdák, hiszen az aszúszemek létrejöttéhez enyhe, napfényes ősz kell, szeptemberben pedig még nem lehet tudni, hogy milyen időjárás uralkodik majd az ősz további részében.
Borhamisítás, átcímkézés, zárolás
Mintegy hárommilliárd forint értékű borkészletét kényszerült zárolni tavaly májusban az állami Tokaj Kereskedőház Zrt. A cég raktáraiból egyetlen palack 2013 előtti évjáratú bor sem kerülhet forgalomba mindaddig, amíg át nem vizsgálták azoka. A cég jogi képviselője, Illés Géza akkor a Népszabadságnak nyilatkozva hangsúlyozta: súlyos anomáliák derültek ki, és az egész tokaji borvidék érdeke, hogy a nyilvántartásokat rendbe tegyék. A zárolásra, és a készletek átvizsgálására azért volt szükség, mert a gyanú szerint a Tokaj Kereskedőháznál vegyítették a különböző évjáratú és minőségű termékeket, amelyeket nem megengedett módon kevertek össze és címkéztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.