Orbán Viktor és a Fidesz számíthatott a jobboldalhoz köthető közgazdászokra akkor, amikor bírálni lehetett a szocialisták gazdaságpolitikáját 2002 és 2010 között. A szakértők pedig számíthattak arra, hogy véleményükre az új kabinet megalakulása után, miniszterelnökként is kíváncsi lesz Orbán, de sokaknak csalódniuk kellett. Amikor még a Bajnai Gordon által összeállított 2010-es büdzsét kellett támadni, akkor a közgazdászok és professzorok kritikái jól jöttek, amelyeknek farvizén evezve a Fidesz elnöke is támadni tudta Bajnait.
Még 2009 novemberében 29, a jobboldalhoz közel álló közgazdász írt egy nyílt levelet, amely szerint a Bajnai-kormány költségvetése „ugyanúgy rossz irányba viszi a magyar gazdaságot, mint a Gyurcsány-kormány által készített trükkös költségvetések”. Egyben felszólították az Országgyűlés képviselőit arra, hogy ne szavazzák meg a büdzsét. Ez egyébként IMF-programországként igencsak kockázatos lett volna.
Az aláírók között volt Járai Zsigmond, az első Orbán-kormány pénzügyminisztere és az MNB egykori elnöke, Bod Péter Ákos, az Antall-kormány ipari minisztere, a jegybank korábbi vezetője, Mellár Tamás, aki a Központi Statisztikai Hivatalt vezette az első Orbán-kormány időszakában, és Szász Károly, aki ugyanekkor a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét irányította. A sorban ott volt például Adamecz Péter, Arnold Mihály, Töröcskei István, Heim Péter, Szapáry György, és Auth Henrik is.
A kétharmados győzelem után azonban nem az történt, amit sokan vártak. Voltak, akiknek a szakértelmére nem számított Orbán Viktor, mások pedig nem értettek egyet a kormányváltás után szinte azonnal elkezdődő unortodox gazdaságpolitika több elemével, így a partvonalra szorultak. Az új kormányzat nem tűrte a kritikát: csak azoknak termett babér, akik egyetértettek, vagy legalábbis nem kritizálták az új irányt.
Szász Károly például hamar visszaülhetett a PSZÁF elnöki székébe, Heim Péter pedig a Századvég Gazdaságkutató vezetésével maradt közel a kormányhoz, hiszen ez a cég a kabinet gazdasági agytrösztje. Szapáry György is jól tette, hogy távol maradt azoktól a köröktől, amelyek bírálták Orbán Viktort és Matolcsy György gazdasági minisztert, hiszen 2011-től Magyarország washingtoni nagykövete lett. Töröcskei Istvánnál nem volt kérdés, hogy komoly feladatokat kap, hiszen a Fidesz az ínségesebb időkben is számíthatott rá, így 2010 után a Mavir igazgatóságának elnöke és a Mol felügyelőbizottságának tagja lett, megalapította az azóta csődbe ment Széchenyi Bankot, és egy ideig az Államadósság Kezelő Központot is vezette.
Nem mindenki maradt azonban közel a jobboldalhoz. Csak azoknak a véleménye volt fontos, akik a befektetői környezetre és a gazdasági növekedésre negatívan ható intézkedéseket (például: bankadó, válságadók, államosítások) még védelmükbe is vették.
Nem tett így Bod Péter Ákos, aki az első Orbán-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági főtanácsadója volt. A 2006-os országgyűlési választások két fordulója között Orbán Viktor még őt ajánlotta az MDF-nek közös miniszterelnök-jelöltnek, 2010 után azonban a közgazdász nem értett egyet az unortodox gazdaságpolitikával. A Budapesti Corvinus Egyetem professzora 2012-ben azt mondta, hogy az unortodoxia megbukott, ami Matolcsy György gazdasági miniszterségéhez köthető. Nem csoda, hogy a szakmai körökben nagy elismerésnek örvendő egyetemi tanárt Matolcsy – aki már két éve a Magyar Nemzeti Bank elnöke – rendszeresen támadja.
Járai Zsigmond, az első Orbán-kormány pénzügyminisztere és egyben a miniszterelnök hosszú ideig egyik hű szövetségese először nem kapott kormányzati feladatot, pedig ő volt az egyik leghevesebb kritikusa Bajnaiéknak. Igaz, kinevezték az MNB felügyelőbizottsági elnökének, és 2011-ben megbízták a Költségvetési Tanács elnöki tisztségével, ám 2012 elején fel is állt a székéből. Járai lemondása előtt aggályokat fogalmazott meg a 2012-es költségvetésről, a Világgazdaság konferenciáján pedig arról beszélt, hogy sokáig fog tartani, amíg Magyarország egy gyorsabb növekedési pályára áll. „Nem lesz olyan gyors növekedés, amiről korábban álmodtunk” – jelentette ki. Ezzel Járai azon közgazdászok közé került, akik már nyílt színen sem rejtették véka alá, hogy nincsenek megelégedve a kormány politikájával.
A cikk teljes terjedelemben a Top 101 Legbefolyásosabb üzleti döntéshozó című kiadványban olvasható, amelyet a Világgazdaság és a Marketing & Media magazin közösen adott ki. Az összeállítás azokat a személyeket rangsorolja, akiket 2015-ben a szakmai zsűri a magyarországi üzleti világ legbefolyásosabbjai közé választott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.