Az aktív munkaerő-piaci programok és az alacsonyabb jövedelműek számára kedvezőbb adórendszer nagyobb mértékben segítik a növekedést – Valdis Dombrovskis az Európai Bizottság euróért és a szociális párbeszédért felelős alelnöke ennyi kritikát engedett meg magának, miután megbeszélést folytatott Budapesten Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel. Azt a miniszter maga is hangsúlyozta, hogy vannak olyan ügyek – a közmunkaprogram és az adórendszer ilyen – amelyben Brüsszel és Budapest nem tud megegyezni. Ugyanakkor – emelte ki Varga – számos olyan kérdésben van egyetértés, amelyekben korábban eltértek az álláspontok. A bizottság és a magyar kormány növekedési előrejelzése között nincs is már érdemi különbség (a kabinet 3,1 százalékot, az EU 2,8-at jósol), a kormány Varga szerint egyre inkább hitelesebb az EU szemében.
Dombrovskis maga is azt hangsúlyozta, hogy Magyarország tavaly az Európai Unió második leggyorsabban növekvő gazdasága volt. Egy kérdésre válaszolva pedig kifejezetten megfelelőnek nevezte a magyar előrehaladást a normális hitelezési viszonyok helyreállításában, már-már dicsérte a hitelintézeti terhek csökkentését és a kabinet azon vállalását, hogy megszünteti tulajdonosi részesedéseit a kereskedelmi bankokban.
Abból sem csinált senki titkot, hogy melyek a konfliktusos területek. Egyrészt Brüsszelnek nem tetszik a közmunkaprogram magas aránya – erről beszélt az uniós biztos az aktív munkaerő-piaci programokról. Varga Mihály viszont egyértelműsítette: a kabinet szerint a program sikeres (a jövő évi költségvetésben még hozzá is tesznek a büdzséjéhez), hiszen a résztvevők 13 százaléka talált állást az elsődleges munkaerőpiacon. (Az unió érve az, hogy az aktív programoknál ez az arány magasabb).
További vitapont az adórendszer: a kormány szerint az egykulcsos szja hozzájárult a növekedéshez, ennek eredménye, hogy növekszik a foglalkoztatottság, ami lehetővé teszi a munkát terhelő adók további mérséklését. Ez utóbbit a Dombrovskis is üdvözölte, azzal a megkötéssel, hogy az alacsony jövedelműeknél volna szükséges mérsékelni a terheket. Persze a bizottság már korábban is hangsúlyozta, hogy a szegénység elleni intézkedésekkel sem elégedett, miközben a szakértők régóta mondják, hogy az egykulcsos adó miatt az alacsony jövedelműek körében Magyarországon az egyik legnagyobb az adóék (vagyis az állami elvonások összessége) az Európai Unióban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.