A KFI számításai alapján a jövő évi adócsomag és költségvetési lazítás hatása 0,6 százalékponttal emeli meg a GDP-növekedés ütemét, vagyis az élénkítés nélkül jóval kisebb mértékben bővülne a gazdaság. Romhányi azonban úgy véli, hogy ezek nem fenntartható intézkedések, ezért 2017-től folyamatosan rontja a GDP-növekedés ütemét a mostani pénzszórás.
A személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkenése (16-ről 15-re) 120 milliárd forinttal rövidíti meg a költségvetést a KFI szerint, úgy vélik azonban, a lépésnek nem lesz élénkítő hatása, hiszen akkor sem volt, amikor bevezették az egykulcsos adórendszert. A képet árnyalhatja, hogy most az alacsonyabb jövedelműeknek is több marad a zsebükben, szemben a rendszer bevezetésekor, amikor eltörölték az adójóváírást. Igaz, a magasabb jövedelműek bizonyára most sem fogják fogyasztásra költeni a többletjövedelmet.
A KFI számítása szerint 2 milliárdot hoz a költségvetésnek a társasági adó soron, hogy a külföldről származó jövedelmeket is bevonják az adóalapba. A hatás csak átmeneti lesz, ha a 2020-ra kitolt egykulcsos társasági adót bevezetik. A növekedési adóhitelnek viszont a maastrichti, vagyis eredményszemléletben várhatóan nem lesz hatása a költségvetés egyenlegében. A bankadó csökkentésével 60 milliárd forintot bukik a költségvetés, a sertéshús áfájának csökkentése pedig 34 milliárddal rövidítheti meg a büdzsét. Utóbbi magasabb, mint a kormány kalkulációja. A közműszektorban a fejlesztéssel összefüggő adókedvezmények mindössze 0,5 milliárddal csökkentik a bevételeket. Néhány bevételkiesést ellentételezhet, hogy a dohányipari különadót véglegessé tette a kormány, ami 9 milliárd pluszpénzt hozhat.
Most, hogy magas a gazdasági növekedés, jobb egyenleget kellene produkálni, és nem szabadna elkölteni a szerencsepénzeket”– mondta Romhányi. Szerinte azért kellene jó adósság- és költségvetési szabály, hogy ne költsék el ezeket a pénzeket. A kormány addig költekezik, amíg nem szankcionálja ezt az EU, ehhez pedig annyit kell tenni, hogy 3 százalék alatt tartsák a költségvetési hiányt. Romhányi úgy véli, jó lenne, ha a strukturális deficit is csökkenne, de ennek épp ellenkezőjét látjuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.