Egyetlen ülésén több mint 91 milliárd forint elköltését engedélyezte a kormány – derült ki a Magyar Közlönyből –, ennek nagy része a tavalyi maradvány felhasználása. Az elmúlt évben a tárcák és az egyéb költségvetési fejezetek (bíróságok, ügyészség, nyugdíj- és egészségbiztosítási alap) a rendelkezésükre bocsátott keretből 56,8 milliárd forintot spóroltak meg teljesen: ez az az összeg, amit úgy nem fizettek ki, hogy kötelezettségvállalások sem terhelik. Ez csak önmagában hangzik nagyon soknak: a költségvetés 17 ezer milliárdot meghaladó főösszegéhez képest elhanyagolható tételről, annak csupán három ezrelékéről beszélünk. Ám ebből a pénzből lehet most 24 milliárd forintot felhasználni a kormány határozata szerint.
Tavaly a nemzetgazdasági tárcánál spórolták meg így a legtöbbet, 15 milliárdot, itt lehet a legnagyobb összeget is elkölteni ebből: 6,5 milliárd forintot, amiből 5,1 milliárd forintot a központi közbeszerzéseknél költenének el. Nagy nyertes a külügy is: a tárca ugyan csak 4,2 milliárdos megtakarítással büszkélkedhet, de a kormány döntésének hála ebből 3,9 milliárd forintot elkölthet. További engedmény, hogy a kormány a meghiúsult projektekre elkülönített pénzek felhasználását is engedélyezte: ezek már kötelezettségvállalással terhelt maradványok, olyan, a tavalyi költségvetésben szereplő keretek, amelyeket el akartak költeni a minisztériumok, le is szerződtek erre, de év végéig nem fizették ki a pénzt.
Az áthúzódó szerződéseket elvben fél évkor le kell zárni (akinek ez nem megy, az idei keretből gazdálkodhatja ki az összeget), ám a kormány ez ügyben engedékeny volt. A Miniszterelnökségen 1,4 milliárd forint tavaly lekötött, de még ki nem fizetett összeg újrafelhasználását engedélyezték annak ellenére, hogy végül a szerződést nem is teljesítették, míg az agrártárcánál 19, az Emberi Erőforrások Minisztériumánál 37 millió maradt meg így. Hasonlóan nagyvonalú volt a kabinet a június végéig be nem fejezett projektekkel: itt összességében 48,5 milliárd forint elköltését engedélyezte június után is (holott a pénzt alapesetben zárolhatták volna, ezzel jelentős megtakarítást elérve).
További engedmény, hogy a kormány meghosszabbította az összes olyan projekt lezárásának kötelezettségét, amelyre korábban a rendkívüli tartalékból adtak pénzt. Az ilyen egyedi pénzosztásoknál általános feltétel az utólagos elszámolás és a maradvány visszafizetésének kötelezettsége, aminek a határideje mindig a következő év június 30. Ezt a határidőt aztán meg szokták hosszabbítani: ez történt most is. Így elég lesz jövőre elszámolni a 2013-ban kapott támogatással a fertődi Esterházy-kastély rekonstrukciójánál vagy a MOB-nak a kiemelt sportágak sportágfejlesztési koncepciójához kapott 8,7 milliárd forinttal. A lista 33 tételből áll – de a kormány itt sem állt meg. A tárcák ugyanis 17 milliárd forintot kaptak ezeken felül a rendkívüli tartalékból. A pénzből 8 milliárd forint jut a szociális ágazatra – jelentős része a dolgozóknak, illetve bérkiegészítésként –, 5 milliárd forint megy a honvédség felső vezetésének (a vezérkarnak és az Összhaderőnemi Parancsnokságnak), ezenkívül 2 milliárd forintot kap a külügyi tárca igazgatása is, másfél milliárdot pedig a katasztrófavédők.
A mostani 17 milliárdos kiadással együtt a Világgazdaság számításai szerint a 100 milliárdos tartalékból az idén már 67,8 milliárd forintot használt fel a kormány. A legnagyobb összeg januárban ment el: 18 milliárdot adtak a nemzeti közműszolgáltató és a központi adatfeldolgozó cégek megalapítására. A második legnagyobb egyedi összeg a déli határzárra elköltött 6 milliárd volt (a szociális ágazatra fordított 8 milliárd több különböző tételből áll össze). A tárcák közül a legnagyobb nyertes a külügy volt, a mostani 2 milliárddal együtt már 5,5 milliárd forintot kapott összesen a rendkívüli keretből, igaz, a pénzből jutott a Liget projekt előkészítésére is 2,2 milliárd, ezenfelül további 500 millió az állatkert megújítását jelentő Mesepark projektre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.