BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átírták a pályázati menetrendet

Új megjelenési határidőt kaptak az uniós gazdaságfejlesztési pályázatok, de nőtt a keret is. Az eredeti tervek szerint szinte már az összes idénre tervezett felhívást ki kellett volna írni, ám december vége lett az új céldátum. Közben hivatalosan is kihirdették, hogy lakossági energiahatékonysági pályázatot nem írnak ki ebben az évben.

Megjelent végre az a kormányrendelet, amely támpontot ad a vállalkozásoknak, hogy nagyjából mikor számíthatnak azokra az uniós pályázatokra, amelyekre eddig mindhiába vártak. Az eredeti menetrend szerint ugyanis a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programnak (Ginop) mintegy ötven felhívása legkésőbb őszig elérhetővé vált volna, ám csak huszonkettőt sikerült kiírni. A kormányzat azzal indokolta a késlekedést, hogy menet közben újragondolták és jobban az igényekhez igazították a támogatásokat.

Így aztán, ahogyan a legfrissebb Magyar Közlönyből kiderül, a Ginop 2015. évi pénzügyi kerete 902 milliárd forintra nőtt. Ez több mint 150 milliárd forint pluszt jelent a még tavasszal közzétett első hivatalos tervhez képest. Menet közben egyes pályázatoknál már történtek keretemelések, így a legutóbbi állapothoz nézve 74 milliárd forinttal lett több pénz a Ginopban. A tervek szerint 2017-ig a Ginop teljes, 2700 milliárd forintos pénzügyi kerete megnyílik a pályázók előtt.

Tekintettel arra, hogy a rendelet hamarabb elkészült, mint ahogyan megjelent, ismét belekerültek olyan dátumok, amelyeket nem sikerült tartani. Például a meghirdetett jogszabály szerint a „Beszállítói integrátorok és beszállító mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása” felhívásnak szeptemberben meg kellett volna jelennie, de ez idág nem írták ki. A korábbi kormányzati bejelentéseknek megfelelően 34 milliárd forintra emelték a tavaly ősszel meghirdetett eszközbeszerzéses pályázat keretét azért, hogy az összes, formailag és tartalmilag megfelelő dokumentációt produkáló nyertest ki tudják fizetni. Az idén nyáron ugyanebben a témában megjelent felhívásban 20-ról 40 milliárd forintra emelkedett az elérhető támogatás.

A Ginop nyolc lába (prioritása) közül az egyiket teljes mértékben amputálták a jogszabály szerint. Az eredeti elképzelések szerint energetika témakörben még nyáron megjelent volna 3 pályázat, 6-6 milliárd forintos kerettel. Ezek épületenergetikai fejlesztésekre és megújuló energiaforrások használatára adtak volna pénzt. A legújabb menetrend azonban mindössze annyit ír erről: „A 2015. évben a 4. prioritásban nem jelenik meg felhívás.” Ezek szerint egyelőre még áll Lázár János miniszter bejelentése, miszerint a lakossági energiahatékonyság növelésére nem lesz uniós támogatás, a pénzt inkább kormányépületek modernizálására fordítják.

Ha nem is ennyire brutális az átalakulás, de a pénzügyi eszközök prioritás is összébb ment, az eredetileg tervezett 12 felhívásból 5 maradt meg, nagyjából 100 milliárd forintos pénzügyi kerettel a közel 170 milliárdból. Nemcsak a pénzügyi keret, de a tartalom is változott, s ha minden igaz, akkor az év végéig két mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szóló lehetőség valóban meg is megnyílik, az egyik hitel a versenyképesség növeléséhez kapcsolódik, a másik kombinálva van a cégek termelési kapacitásbővítését célzó normál, vissza nem térítendő támogatással. Közel 80 milliárd forint jut e két hitelre.

De nem is igazán lett volna értelme beharangozni az összes visszatérítendő támogatást tartalmazó felhívást, mivel még nincsenek kiválasztva azok a pénzügyi közvetítők, amelyek majd eljuttatják a forrásokat a vállalkozásokhoz. Ugyanis az erre vonatkozó uniós irányelv sem jelent még meg. A szándék szerint a kölcsönök, kombinált hitelek az MFB Pontokon érhetők majd el. Az új modellben a Magyar Fejlesztési Bank maga szerződik a pályázókkal, és saját kockázatára finanszíroz, míg a kiválasztott partnerek a kihelyezéshez kapcsolódó részfeladatokat, valamint a kihelyezett állományok ellenőrzését és kezelését segítő egyes résztevékenységeket végezik az MFB számára. Azt ígérik, hogy az egy másik jogszabályban meghirdetett 400 MFB Pont 2016 végére fog működni. A pénzügyi eszközök prioritásban különben a hét évre 730 milliárd forintnyi visszatérítendő közösségi forrás van.

A központra koncentrálva

Az új menetrend érdekessége, hogy nem kecsegteti túl sok jóval az ország központi régiójának cégeit. A Ginop tükörpályázatai a központi régióban, alacsonyabb támogatási intenzitással és kisebb pénzügyi kerettel a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Programban (Vekop) jelennek majd meg. De most úgy tűnik, a Vekopban egyelőre a kiemelt projektek vannak előnyben, amelyek viszont nem a cégek fejlesztéséről szólnak. A budapesti és a központi régió vállalkozásainak számára tovább tartanak a sanyarú idők.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.