Évek óta várják a gazdasági élet szereplői, hogy ismét érezhető nagyságrendben nyíljanak meg előttük az Európai Unió fejlesztési forrásai. Az elmúlt két évet ugyanis a 2007–2013-as időszak lefutása és a 2014–2020-as programok tervezése vitte el. Pályázatok alig jelentek meg, de amelyek megjelentek sem hoztak érezhető könnyebbséget a gazdaságnak. Végre változik a helyzet, s ahogyan Maróczi Imre, a Pályázati Tanácsadók Országos Szövetségének (Pátosz) elnöke mondta a szervezet tegnapi konferenciáján: „Most indul a roham, amire évek óta várunk.”
Hogy mit jelent mindez számokban, arról Boór Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkatársa beszélt. Mint mondta, az egyik legfontosabb hír, hogy a kormány 74 milliárd forinttal megemelte a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (Ginop) 2015. évi keretét, amely így 902 milliárd forintra nőtt. Miközben a programon belül az év eddigi időszakában 22 pályázati felhívás jelent meg 541 milliárd forintos pénzügyi kerettel, addig a következő három hónapban további harmincat hirdetnek meg. A tervek szerint 2017-ig a Ginop teljes, 2700 milliárd forintos támogatása megnyílik a pályázók előtt.
A Ginop módosítását több szempont is indokolta. Például hatalmas túljelentkezés volt a mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásbővítéséről szóló pályázatra, így a pénzügyi keretet megemelték, hogy a tartalmilag és formailag is megfelelő pályázatok megkaphassák a támogatást. De ahogyan Boór Tamás mondta, húszról negyvenmilliárd forintra nőtt a jelenleg is futó kis- és középvállalatok kapacitásbővítő beruházásainak támogatását szolgáló felhívás kerete.
Ugyanakkor Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára az MTI-hez eljuttatott mai közleményében az okok között említi azt is, hogy mivel késik a pénzügyi eszközökkel (visszatérítendő támogatások) kapcsolatos uniós szabályozás, az idén csak a pénzügyi közvetítők kiválasztásával kapcsolatos felhívások jelennek meg. A kombinált, hitel plusz támogatás termékek csak jövőre kerülnek a vállalkozások elé.
Mint azt Boór Tamás mondta, összesen 730 milliárd forint visszatérítendő forrást lehet felhasználni. Ezen lehetőségek jellemzője, hogy vissza nem térítendő felhívásokkal lehet majd kombinálni őket, de nem önrészként, a saját tőke hiányának pótlásaként, hanem kapcsolódó fejlesztésként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.