Négy év alatt 20 milliárd fonttal akarja megkurtítani a kormányzati kiadásokat a brit pénzügyminiszter, ezenfelül mintegy 12 milliárd fontot kíván megtakarítani a jóléti kiadásokon. A George Osborne által tegnap, az idei büdzsé értékelésekor bejelentett intézkedések célja az, hogy a 2019–2020-as költségvetési évre 10,1 milliárd font többletet lehessen elérni, még úgy is, hogy egyes területeken számottevően növeli a kiadásokat a konzervatív kormány. Ilyen mindenekelőtt a lakásépítés, amelyre összesen csaknem 7 milliárd fontot költenek. Az állam az ingatlanfejlesztőknek nyújtana támogatást olyan lakások építéséhez, amelyeket diszkonttal adnának el az első otthonukat vásárlóknak, az alacsony jövedelmű családoknak, illetve egy kisebb keret erejéig időseknek és mozgáskorlátozottaknak.
A kiadáscsökkentés mindenekelőtt a közigazgatást, ezen belül egyes minisztériumok, valamint a helyi igazgatási szervek állományát érinti, nem kell viszont fogyókúrára számítani a közoktatásban, az állami egészségügyben, és a védelmi kiadásokat még növelik is. A korábbi hírekkel ellentétben nem csökkentik a rendőrség finanszírozását sem, a terrorizmus elleni fellépés büdzséjét pedig 30 százalékkal megemelik.
Meglepetést okozott, hogy Osborne nem nyúlt hozzá az adókedvezményekhez: az eredeti tervek szerint módosult volna az a jövedelmi küszöb, amely alatt ezek érvényesíthetők. Az elképzelést számos tory képviselő is ellenezte, a felsőház pedig a múlt hónapban kisebb politikai földrengést okozva ellene szavazott (a Lordok Háza nem szokta elbuktatni a kormány javaslatait). A pénzügyminiszter szerint az összeget pótolni tudják a növekvő adóbevételekből, 2018-tól pedig úgyis új kedvezményrendszer lép életbe. Az adóbevételek remélt emelkedését az is alátámasztja, hogy a GDP-növekedésre adott prognózist kissé megemelték, e szerint idén és jövőre egyaránt 2,4 százalékkal bővül a brit gazdaság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.