Az eddigiek alapján a napokban zajló licitálások során magyar földet szerző külföldiek inkább nagy-, mintsem középvállalkozók. Rajkán az osztrák Meixner, Somogyban egy olasz, Békésben pedig belga állampolgárságú, tejelő tehenészetet tulajdonló gazda vásárolt földet eddig.
A szóban forgó termelők mind nagygazdának minősülnek, és – egyiküket kivéve – magyar állampolgársággal is rendelkeznek, évtizedek óta itt élnek és gazdálkodnak. Ilyen Paul Meixner is, aki azzal került be a hírekbe, hogy a Simicska Lajos érdekeltségében tartozó Lajta-Hanság Zrt. által művelt földet vette meg. „A föld a lakóházunk szélén kezdődik, és azt szeretném, ha a gyerekeim folytatnák a gazdaság működtetését, ezért vásároltam meg” – nyilatkozta a Világgazdaságnak a Győr-Moson-Sopron megyei vállalkozó.
Az 56 éves, saját elmondása szerint már nyugdíjas éveire készülő gazdálkodó hozzátette: „Nem vagyok az a tipikus befektető, a most megvásárolt föld ugyanis apám magyar unokatestvéréé volt, akitől a háború után vették el a területet, amikor államosították.” A vállalkozó elmondta: „lehetséges”, hogy további földeket is fog vásárolni. A családi kötődésen kívül azonban Meixner maga is gazdálkodó, méghozzá nem is számít kistermelőnek. A Meixner család érdekeltségei azzal kerültek be a hírekbe néhány éve, hogy a família 2008 és 2010 között birtokai után nem kevesebb, mint 2,7 millió euró, vagyis csaknem 800 millió forintnyi uniós támogatást kapott. A mintegy 1300 hektáron gazdálkodó család a komoly agrárcégekben nem szűkölködő Győr-Moson-Sopron megyében a hetedik volt a legtöbb uniós mezőgazdasági támogatást lehívó gazdasági csoportok között.
A Meixner családhoz tartozó Extra Pig Kft. sertéstenyésztéssel foglalkozik, de mezőgazdasági tevékenysége kiterjed a jól jövedelmező szántóföldi növénytermesztésre és a manapság kevésbé megtérülő tejelőszarvasmarha-tartásra.
Olyan is akad, aki ugyan megtehetné, akkor sem indul a liciteken. Ilyen az egykori Balaton-nagybereki Állami Gazdaság földjeit 99 évre kibérlő Hubertus Bt. ügyvezetője. Oliver Hahnenkamm lapunknak elmondta: az a tény, hogy az államnak a liciten érvényesített földterületre húsz évig visszavásárlási joga van, sokakat elriaszthat. „Ha a vevő az állattartásba invesztál, de például öt év múlva az állam a földet visszaveszi, akkor a befektetés ott állhat föld nélkül. Erre nem lehet alapozni.”
Az évek óta helyben lakó Hahnenkamm annak ellenére nem licitált a földekre, hogy azok között a Hubertus Bt. által használt területek is vannak, hiszen a cég Buzsákon, valamint Lengyeltóti és Táska mellett lévő legelői is a kikiáltott parcellák között vannak. A meghirdetett buzsáki földek végül „bennragadtak”, mert az árverésre nem jelentkezett egyetlen vevő sem.
A Hubertus Bt.-nek ugyanakkor a mostanában kérdésessé vált bérleti díjak miatt lett volna félnivalója, mivel az Állami Vagyonügynökség és az akkori Hubertus Rt. között 1992-ben létrejött szerződésnek több, az állam által perben vitatott pontja is volt.
A kormány ellenérzését leginkább az váltotta ki, hogy a cég a területet 99 évre kapta bérbe, azzal az opcióval, hogy ez még további harminc évvel meghosszabbítható, ráadásul csak jelképes összeget, hektáronként 10 forintot kell fizetnie. A Hubertus azzal védekezik, hogy az alacsony bérleti díj ellentételezéséül a szerződés szerint több tízmillió forintot költ a mocsarasodásra hajlamos terület vízkormányzására.
Duplázódik az MFB-hitel
Az állami földek megvásárlásához biztosított fejlesztési banki hitelkeret megemelésére kéri Matolcsy György jegybankelnököt Lázár János – ezt maga a Miniszterelnökséget vezető miniszter jelentette be tegnap. Lázár azt kezdeményezi, hogy a 150 milliárd forintos hitelkeretet duplázzák meg. Indoklásul elmondta, hogy eddig máris 125 milliárd forintnyi hitelígérvényt kértek a gazdák, akik állami földet akarnak venni. A miniszter hozzátette: a földprivatizáció elmúlt bő tíz napja során mintegy 18 ezer hektár állami földet értékesítettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.