Tavaly kutatás-fejlesztésre a GDP 1,38 százalékát fordították Magyarországon, ami 441 milliárd forintot tett ki – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Ez 5 százalékkal több, mint 2013-ban, a GDP-arányos érték mégis kissé csökkent a 2013-as 1,41 százalékról. Ez azért következhetett be, mert a gazdaság többi szegmense gyorsabban nőtt a K+F-nél. Csökkent a K+F-ben foglalkoztatottak részesedése is az összes foglalkoztatott létszámához viszonyítva. Az országban majdnem 3 ezer kutatóhely működött 2014-ben, 165-tel kevesebb, mint 2013-ban.
Magyarország GDP-arányosan kevesebbet költ K+F-re, mint az EU-átlag, ahol a bruttó hazai termék 2 százalékát fordítják erre. A K+F-ráfordításon belül a költségek összege 372 milliárd forint volt, ami majdnem 10 százalékkal több az előző évihez képest. Ezzel szemben K+F-beruházásra – a megelőző év magas bázisához képest – 14 százalékkal kevesebbet, 63,5 milliárd forintot fordítottak. A jelentős csökkenés ellenére ez az összeg még mindig jóval magasabb, mint a 2012-es.
A legnagyobb, 46 százalékos visszaesés a kutató-fejlesztő intézeteknél és egyéb költségvetési kutatóhelyeknél következett be, de a vállalkozások is 5,3 százalékkal kevesebbet költöttek beruházásra. Nemzetgazdasági szinten a K+F-beruházások visszaesésének fő oka az államháztartási szektor építési beruházásainál látott 89 százalékos csökkenés, amely az előző két évben végrehajtott nagyarányú ingatlanfejlesztéssel függött össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.