Hetek óta arról beszélnek az MNB vezetői, hogy lazítani kell a monetáris kondíciókon. A célok – amelyeket kitűzött az MNB – a mostanáig bejelentett lépéssorozattal elérhetők?
– Ott vagyunk, ahol lenni szeretnénk. Az MNB céljait a jegybanktörvény határozza meg. Elsődlegesen az árstabilitás és a pénzügyi stabilitás elérésére törekszünk, és ha ezeknek az elérése nincs veszélyben, akkor támogatjuk a kormány gazdaságpolitikáját. Az önfinanszírozási program harmadik szakaszába léptünk a kéthetes betét kivezetésével, amelynek célja a külső sérülékenység csökkentése és az államadósság stabilabb finanszírozása. A bankok növekvő állampapír-kereslete pedig csökkentheti a teljes hozamgörbét, illetve célzottan elsősorban annak hosszabb szakaszát.
Az MNB az elmúlt években nyereséges volt. Az élénkítőprogramok veszteségessé tehetik-e a jegybank működését?
– A jegybankban nincs eredmény- és mérlegcélja. Programjaink költségeit és hasznait is csak nemzetgazdasági és nem a jegybank szintjen érdemes nézni. Az önfinanszírozási programnak, a növekedési hitelprogramnak és a piaci hitelprogramnak nemzetgazdasági szinten haszna van, és az egész magyar gazdaság nyer azzal, hogy a külső sérülékenységünk csökken, vagy éppen a hitelezés kedvezőbben alakul. Emellett az alacsonyabb hozamkörnyezet tükröződik az államadósság olcsóbb finanszírozásában is. Az önfinanszírozási programnak pedig jegybanki szinten sincsenek költségei, mert a jegybankmérleg szűkülésével a kamateredményünk javul.
Nem válnak-e sérülékennyé a magyar bankok vagy az állampapírpiac, ha még több állampapírt vásárolnak a pénzintézetek?
– Az önfinanszírozási program nem azt kéri a bankoktól, hogy növeljék mérlegüket, csak azt szeretné, hogy amit eddig jegybanki betétben helyeztek el, azt most az állampapírpiacon fektessék be, és az államot finanszírozzák. A jegybankkal konszolidált, állammal szembeni kitettsége a bankoknak nem változik, csak átrendeződést láthatunk az eszközeik között. Ezzel támogatják a bankok a stabilabb és olcsóbb finanszírozást, azaz az állampapírpiac stabilabbá válik.
Kéthetes betétben már nem is fogják tudni elhelyezni a bankok a pénzüket április után. Korábban azt mondta a jegybank, hogy a kéthetes állományt azért korlátozta 1000 milliárd forintban, mert ennyi elég egy likviditási sokk kezelésére. Mi lesz, ha májusban likviditási sokk történik?
– A helyzet sokat változott tavaly őszhöz képest, méghozzá kedvező irányban, így biztos vagyok benne, hogy nem lesz probléma április után sem, a számításaink, elemzéseink is ezt mutatják. Az elmúlt három hónap tapasztalatai nagyon kedvezők. A kéthetes betét csökkentése nem okozott érdemi likviditási feszültséget, a bankok tudtak alkalmazkodni a helyzethez. Emellett tavaly nyárhoz képest a bankok több mint 1300 milliárd állampapírt vettek, ezzel megnyugtatóan tudják kezelni a likviditási nehézségeiket. A jegybanki hiteleszközöket is átalakítottuk, s ezekkel a bankok könnyebben tudják kezelni a likviditási helyzetüket. Ehhez segítséget nyújt, hogy az állampapír-állományuk nőtt, és az MNB-hez fedezetként elhelyezve tudnak akár egynapos, egyhetes, három hónapos futamidőre is likviditást szerezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.