A pénteken közölt jelentés szerint a feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, összetett BMI tizenegy havi mélypontra, 53,5 pontra csökkent januárban. Elemzők 54,2 pontra számítottak a decemberi 54,3 pont után. Az index értéke mindazonáltal már 2013 júliusa óta a növekedési tartományban tartózkodik.
Mind a szolgáltató szektorban, mind a feldolgozóiparban növekedett a teljesítmény januárban, bár az ütem lassult. Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóipar beszerzésimedzser-indexe 12 havi mélypontra, 53,6 pontra csökkent a decemberi 54,2 pontról. Elemzők 54,2 pontra számítottak. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index értéke 52,3 pontra - háromhavi mélypontra - süllyedt a decemberi 53,2 pontról, szemben az 53,0 pontos várakozásokkal.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. Az előzőnél alacsonyabb 50 pont feletti érték a növekedési ütem lassulását tükrözi.
Németországban, a legnagyobb euróövezeti gazdaságban is lassult a növekedés januárban. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index 52,1 pontra csökkent a decemberi 53,2 pontról, a szolgáltatóipari 55,4 pontra az előző havi 56,0 pontról, a kompozit BMI pedig 54,5 pontra esett a decemberi 55,5 pontról.
A második legnagyobb gazdaság, Franciaország továbbra is fáziskésésben van, stagnálás körüli értékekkel, ráadásul a feldolgozóipar rosszabbul teljesített a szolgáltatásoknál. Az összetett BMI értéke 0,4 ponttal 50,5 pontra emelkedett, miközben a feldolgozóipari beszerzésimedzser-index 1,4 ponttal 50,0 pontra esett, a szolgáltatóipari beszerzésimedzser-index pedig 0,8 ponttal 50,6 pontra nőtt.
A legfrissebb BMI-adatok alapján nyilvánvaló, hogy januárban lassult a gazdasági növekedés az euróövezetben, ami csalódást kelt, de egyáltalán nem meglepő a pénzpiaci zűrzavarok miatti bizonytalanságokra való tekintettel - kommentálta a jelentést Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza, aki szerint azonban nincs ok túl nagy aggodalomra. A friss adatok arra utalnak, hogy az euróövezet a folyó negyedévben az előzőhöz képest 0,3-0,4 százalékos növekedést érhet el, miközben a megkérdezett vállalatok alapvetően optimisták a jövőbeli üzleti kilátásokat illetően. Javult az üzleti hangulat, gyarapodott a megrendelésállomány is, növekedett a munkahelyek száma és az olajárak csökkenésének köszönhetően csökkentek költségeik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.