A monetáris tanács a márciusi inflációs jelentés ismeretében tovább lazíthatja a monetáris kondíciókat - jegyezte meg keddi kamatdöntő ülése után a testület az MNB honlapján.
A testület a várakozásoknak megfelelően 1,35 százalékon tartotta az alapkamat szintjét.
A tanács megállapította, hogy az önfinanszírozási program harmadik fázisának meghirdetését követően a hosszú állampapír-piaci hozamok csökkentek, ami folytatódhat a bejelentett intézkedések megvalósulásával. A grémium figyelemmel kíséri, hogy az így kialakuló lazább monetáris kondíciók biztosítják-e az inflációs cél fenntartható elérését. Ennek keretében kiemelten vizsgálja a külső monetáris környezet alakulását, különösen az Európai Központi Bank intézkedéseit.
A tanács indoklásában kifejti: 2016 januárjában az éves inflációs ráta változatlan maradt, a maginfláció érdemben nem változott. Az alapfolyamat mutatók továbbra is mérsékelt inflációs nyomást jeleznek. Az alacsony olajárak következtében az infláció rövid távon elmaradhat a korábbi várakozásoktól. Az élénkülő lakossági fogyasztás és a gyorsuló bérkiáramlás eredményeként a maginfláció fokozatosan növekedhet, azonban a tartósan alacsony globális inflációs környezet visszafogja a hazai fogyasztói árak emelkedésének ütemét. Az inflációs várakozások historikusan alacsony szintre süllyedtek. Az infláció az előrejelzési időszakban elmarad a 3 százalékos céltól, és csak az előrejelzési időhorizont végére érhet annak közelébe.
Tavaly a negyedik negyedévben a korábbi, visszafogott ütem után újra dinamikusan nőtt a magyar gazdaság az MNB szerint. A nemzetgazdasági kibocsátás az év egészében csaknem 3 százalékkal bővült, az erőteljes növekedést pedig az ipari teljesítmény és a kiskereskedelmi értékesítések emelkedése támogatta.
Mindemellett a foglalkoztatás enyhén emelkedett, a munkanélküliség ismét csökkent. A növekedést az idei év első felében a feltörekvő piacok visszafogottabb bővülése és az európai uniós forrás-beáramlás lassulása mérsékli. Élénkülés 2016 második felétől várható, főként felvevőpiacok gazdasági teljesítményének növekedése, valamint a jegybanki és kormányzati intézkedések hatásainak eredményeként - írja a jegybank.
A tanács megítélése szerint a gazdasági növekedés 2016 első felében várható lassulásával párhuzamosan a szabad kapacitások csökkenése átmenetileg megáll, így a kibocsátási rés csak az előrejelzési időszak végén záródik.
A monetáris tanács szerint az MNB növekedéstámogató programja, az új, lakásépítéseket ösztönző és az EU-transzferek ütemes lehívását segítő kormányzati intézkedések szükségesek a 3 százalék körüli növekedés fenntartásához. Ezek mellett érdemben támogatja a gazdaság bővülését a háztartások emelkedő fogyasztása a következő években is.
Mint írják, az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban enyhén romlott a globális pénzpiaci hangulat, amely a növekedési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmakhoz, a globálisan meghatározó jegybankok monetáris politikájához, illetve az olajpiaci hírekhez köthető. A fejlett és ázsiai országok tőzsdeindexei az olajpiaci bizonytalanságok, illetve egyes, vártnál gyengébb makrogazdasági adatok hatására jelentősen estek.
A magyar pénzpiacok ugyanakkor a romló befektetői környezetben is stabilak maradtak. A forint árfolyama érdemben nem változott, míg a hosszú államkötvény hozamok összességében alacsonyabbak voltak az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban. A magas külső finanszírozási képesség és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány tartósan mérsékli a magyar gazdaság sérülékenységét. A monetáris tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság változatlanul óvatos monetáris politikát indokol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.