Egyelőre csak a szándék tűnik biztosnak, miszerint a politikai ciklus végéig mintegy 150 ezerrel csökken a közszféra foglalkoztatottainak száma. Ami a kormányzat konkrét terveit illeti, arról szinte semmit sem lehet még tudni. Csepreghy Nándor miniszterhelyettes nyilatkozataiból kiderül, hogy 2018-ig több tízezer – évi 10-15 ezer – ember nyugdíjazásával számolnak, akiknek a helyére lehetőség szerint nem vesznek fel új alkalmazottakat. De sok minden függ attól, hogy milyen ütemben folytatódik a gazdasági növekedés, s mennyire tudja befogadni a versenyszféra a volt közszolgákat. Állítólag lesznek támogatási programok, amelyek az átlépést segítik.
A 100-150 ezer fővel csökkentett közszféra a vállalkozói oldalról nézve egy régóta várt változás, hiszen minél nagyobb az állam, annál magasabb adók kellenek a fenntartására, illetve a bürokrácia annál jobban nyomja a cégeket – mondta lapunknak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Szerinte az üzleti világ nyitott az állami szektorból érkező munkavállalókra, hiszen ezek az emberek iskolázottak, képzettek, esetenként jogi, gazdasági ismereteik vannak, illetve szükség esetén sikeresen átképezhetők. Az egyre komolyabb munkaerőhiánnyal küszködő ágazatoknak, mint a kereskedelem, az idegenforgalom vagy a vendéglátás, a szolgáltató szektor, úgy általában komoly felszívóereje van azok számára, akik esetleg hajlandóak egy új karrier felépítésére.
Annak, hogy például az Auchan 10 százalékkal emelte a fizetéseket, vagy az Ikea évente kétszer is felülvizsgálja a béreket, vagy a Lidlnél egyik évről a másikra 15 százalékkal emelkedtek a keresetek, jelzésértéke van arra vonatkozóan, hogy változhatnak a viszonyok. Ugyanakkor aki képes szemléletváltásra, és nem csak alkalmazotti létet tud magának elképzelni, az saját vállalkozást is alapíthat azon a területen, amelyben jól eligazodik. Dávid Ferenc példaként hozta, hogy aki például a mezőgazdasági tárcától kénytelen eljönni, abból akár jó agrárvállalkozó is lehet.
Szerinte sok múlik azon, hogy a közszféra racionalizálásának során mennyire tudnak együttműködni a szakszervezetek, a kormányzat, illetve mennyire megalapozott, átgondolt, hatástanulmányokkal, elemzésekkel alátámasztott a folyamat.
Válaszra várnak
Megkerestük a Magyar Köztisztvislők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetét, ahol annyit mondtak, remélik, ezen a héten elindulnak az egyeztetések arról, hogy pontosan hogyan képzeli a kormány a leépítéseket. Korábban az MKKSZ főtitkára azt mondta, igazából azt sem látja világosan, hogy melyik ágazatban van a többletlétszám. Az egészségügyben, az oktatásban, a rendőrségnél, a szociális intézményekben, vagy honnan kell átirányítani 150 ezer embert, és hová.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.