Márciusban elmaradt az első két hónapban „megszokott” rendkívüli társasági adóbevétel, de így is rekordalacsony hiánnyal zárta az első negyedévet a magyar költségvetés. A harmadik hónap végén az államháztartás központi alrendszerének hiánya a Varga Mihály vezette gazdasági tárca szerint 126 milliárd forint volt, ami a teljes éves tervnek alig a 16 százalékát teszi ki. Az első negyedév végén legtöbbször a deficit az előirányzat közel felét (de legalább a 40 százalékát) éri el, de volt már példa arra is, hogy a terv 80 százalékán állt a hiány és mégis sikerült az év végére hozni az eredeti szintet. A nemzetgazdasági tárca a részletes adatokat ismertető jelentésének értékelése szerint a kedvező eredmény „a felelősségteljes költségvetési politikának” köszönhető – bár azért a jelentés részleteiből másra is fény derül.
A költségvetés bevételei 55 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakáét, amiből 45 milliárd forintot a társasági adóbevételek tettek ki. Ez a január-februári rekordbefizetésnek köszönhető, amit szakértők leginkább az adóhitelnek tudnak be: ebből a forrásból ugyanis óriásbevétele származhat az idén a költségvetésnek, a hírek szerint egyetlen multinacionális cég a kedvező feltételek okán itt elszámolt bevétele miatt. Persze a tavalyinál magasabbak az áfa-bevételek is, az összesen 4,5 százalékos növekedést a tárca részben a gazdaság fehérítésével részben a fogyasztás növekedésével magyarázza. Ez utóbbira utal a bérhez kötődő bevételek növekedése is, az szja-befizetések 3,6 százalékkal, a járulék típusú bevételek mintegy 7 százalékkal magasabbak az elmúlt évinél.
Az alacsony hiány leginkább az uniós programok átmeneti leállásának következménye: az idén mindössze 160 milliárd forintot fizettek ki ezen a címen az első negyedévben, míg tavaly 485 milliárd forintot. Igaz mindezzel párhuzhamosan a saját finanszírozású kiadásoknál a tavalyi közel 290 milliárd után az idén az első negyedévben 421 milliárd volt a költés, leginkább az útfelújítási program előrehozott kiadásai, illetve a megyeszékhelyek támogatására átutalt összegek miatt. Nagyobb megtakarítás még a kamatkiadásoknál keletkezett: a múlt év első három hónapjában 307, az idén az első negyedévben viszont csak 205 milliárd forintot kellett erre költeni. A rossz hír, hogy ez utóbbi a tárca szerint nem csak az alacsonyabb kamatkörnyezet, de az eltérő lejáratok miatt is kedvezőbb, míg az uniós kiadások esetében a második negyedévtől várnak gyorsabb ütemű költekezést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.