Nincs értelme arról beszélni, mennyiben képes jövőre az ideinél jobban szolgálni a hátrányos helyzetűek felzárkóztatását a magyar oktatási rendszer, hiszen az alapfeladatokra se jut elegendő forrás – mondta Nahalka István oktatáskutató a Civilek a költségvetésről projekt eredményeiről szóló sajtótájékoztatón. A projekt keretében 16 civilszervezet alkotott véleményt a büdzséről, már másodszor. A megállapítások nem sokat javultak, a civilek közösen próbáltak javaslatokat megfogalmazni egy mainál jobb költségvetés érdekében.
A költségvetés felerősíti a nők és a férfiak közötti diszkriminációt is – mondta Nahalka –, hiszen olyan területeken tartalmaz jelentős bérfejlesztéseket (rendvédelem, honvédelem), ahol döntően férfiakat foglalkoztatnak. Az egészségügyben, a szociális szférában és az oktatásban a női foglalkoztatottak aránya 88 százalék, a katonaságnál, a rendvédelemben 17 százalék. Előbbi területeken a szellemi foglalkoztatottak rendre 300 ezer forint alatt keresnek (a szociális szférában 200 ezer alatt), utóbbiaknál e fölött, a honvédségnél 400 ezer forint körül.
Sepsi Tibor, az Átlátszó.hu ügyvédje szerint ez az egyik fő probléma: a civilek, az ellenzék vagy a társadalom más csoportjai nem feltétlenül vannak ellátva olyan információkkal és adatokkal, amelyek tényalapú kritikákra alkalmassá tennék őket. A demokratikus vita a civilek szerint jó döntésekhez vezetne, csakhogy a költségvetés előkészítése titokban, a nyilvánosság teljes kizárásával zajlik, és csak néhány hét van arra, hogy a javaslatot a társadalom megismerje. Ráadásul a kormányzat nem is törekszik arra, hogy érthetővé tegye a büdzsét: a hangzatos elnevezések nincsenek indokolva, tényekkel alátámasztva. Mindeközben a vezető réteg folyamatosan olyan jelzéseket küld, hogy a nyilvánosság nem fontos, hiszen időről időre olyan jogszabály-módosításokat terjeszt elő, amelyek korlátoznák az állami cégek adatainak hozzáférhetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.