BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Költségvetés: csak a Fidesz

Kizárólag a Fidesz–KDNP-frakció képviselőinek néhány javaslatát támogatta a kormány az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén, míg a frakció néhány olyan indítványt is fenntartott a kabinet ellenében, amelyekre az nem mondott volna igent. Igaz: Banai Péter Benő államtitkár hangsúlyozta, hogy a támogatásról szóló nyilatkozata a nemzetgazdasági tárca és nem a kormány álláspontját képviseli, vagyis egyelőre kár lenne valóban a kormány és a frakció ellentéteként beszélni minderről.

Elnyerte például a pénzügyi kormányzat jóindulatát – és így a bizottság támogatását is – Németh Szilárd Fidesz-alelnök indítványa: a csepeli képviselőként és a Magyar Birkózó Szövetség elnökeként egyaránt tevékenykedő egykori rezsibiztos a csepeli Központi Birkózó Akadémia létrehozására indítványozott egymilliárd forintot. Pozitív fogadtatásra talált Font Sándor javaslata is, amely a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának támogatását emeli meg 70 millió forinttal – az indítvány érdekessége, hogy a képviselő azzal érvelt: e nélkül csökkenne a testület támogatása (miközben a tárca visszautasította, hogy bárhol lenne megszorítás a költségvetésben). Támogatta a kormányzat képviselője, hogy a diákolimpia 130 millió forinttal nagyobb összeget kapjon jövőre, és hozzájárult ahhoz, hogy 100 helyett 250 millió álljon rendelkezésre a szénbányák revitalizálásának előkészítésére. A szociális érzékenység jeleként a kabinet odaállt Tapolczai Gergely 22 millió forintos módosítása mellé: támogatják a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségét, hogy novemberben megrendezze A jelnyelv használata: úton a teljes társadalmi befogadás felé című nemzetközi konferenciát.

Más tekintetben azonban a bizottság kormánypárti többsége nem minősült ilyen lágyszívűnek. Például meghallgatták ugyan, de minden további nélkül elutasították annak a 16 civilszervezetnek a javaslatát, amelyek közösen léptek fel egy szerintük igazságosabb és hatékonyabb büdzsé érdekében. A civilek nevében felszólaló Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet ügyvezetője arra tett javaslatot, hogy a sportcélú társasági adókedvezmény 90 milliárdjáról ne mondjon le az állam, hanem a pénzt használja fel arra, hogy a családi pótlék visszanyerje 2008-as értékét (azóta nem emelkedett). Át se nézték azokat az indítványokat, amelyekben a Levegő Munkacsoport 27 olyan területet jelölt meg, ahol a kormány nyíltan vagy burkoltan támogat súlyosan környezetszennyező tevékenységeket. Mindemellett elvetették Handó Tündének, az Országos Bírósági Hivatal elnökének a javaslatát is, aki a bírói illetményalap emelését indítványozta, mondván: ezzel számoltak eleve a büdzsében, csak a számot nem írták át. A testületen átment azonban – a kabinet támogatása nélkül, a kormánypárti frakció külön kérésére – az a két javaslat, amelynek értelmében Debrecen ingyen kapná az államtól a légi irányítást. Jól fogadták Lezsák Sándor azon indítványát is, amely a hiány és az adósság növelésének árán a hozzá köthető Lakitelek Népfőiskola működtetését átvevő alapítványnak ad 1,5 milliárd forintot, hogy méltó székhelyet alakíthassanak ki. Bizottsági hátszelet kapott Szatmáry Kristóf is, aki 100 millió forintot javasolt a saját maga által vezetett BVSC támogatására.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.