Csaknem a felére zuhant tavaly a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) tagjainak együttesen számolt olajexport-bevétele: az 518,2 milliárd dolláros összeg 45,8 százalékkal kisebb a 2014-esnél. Ilyen mélységben utoljára 2005-ben járt az összbevétel – emlékeztet az OPEC éves statisztikai jelentése. Méginkább lesújtó a helyzet költségvetési téren: a 13 tagország együtt 99,6 milliárd dolláros hiányt hozott össze, szemben a 2014-es 238,1 milliárdos többlettel (a statisztikában benne van a szervezetbe tavaly visszatérő Indonézia is). Kollektív deficitet utoljára 1998-ban, az ázsiai pénzügyi válság idején látott az OPEC, amikor 10 dollár/hordó köré süllyedt az olajár. Utána bő másfél évtizedig felfelé mentek az árak – leszámítva a 2008-as válság idején tapasztalt visszaesést –, 2014 közepén 115 dollár körüli csúcsról indultak meg lefelé, egészen az ez év elején megtapasztalt 28 dollár alatti szintig. Ebben már főszerepet játszott a piacért zajló küzdelem, miután nagy játékosként megjelent a palaolaj-kitermelést felfuttató USA, a globális kereslet viszont szűkült, főleg a kínai gazdaság, illetve általában a feltörekvők lassulása miatt.
Az áresést minden OPEC-tag megszenvedte – még akkor is, ha azóta 50 dollár körüli magasságokba kapaszkodott vissza az olaj hordója –, de nem egyforma mértékben. A legrosszabbul Venezuela járt, ahol a magas bevételt évekig nagyvonalú szociális juttatásokra és ártámogatásokra fordították, ma viszont a GDP 20 százalékára rúg a büdzsé hiánya a Világbank adatai szerint, élelmiszerhiány van, és idén februárban csak a jegybanki tartalékok megcsapolásával kerülték el a fizetésképtelenséget.
A tavaly a világ legnagyobb kitermelőjévé előlépett (a nem OPEC-tag Oroszországot megelőző) Szaúd-Arábia helyzete annyival jobb, hogy a bőség éveiben hatalmas tartalékokat halmozott fel. Ezért is engedhette meg magának – túl azon, hogy olcsón tud kitermelni –, hogy piaci súlya megőrzése érdekében ne fogja vissza magát, abban a reményben, hogy a riválisok nem bírják a versenyt ilyen árak mellett. A királyságban egyelőre volt miből fedezni a tavaly közel 98 milliárd dolláros, a GDP 15 százalékát kitevő deficitet, de idén már 14 százalékos kiadáscsökkentést terveznek, emellett érdemi gazdaságpolitikai reformokat vezetnek be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.