Egyelőre nem tudni pontosan, hány társaság készíti jövőre már a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) alapján a beszámolóit – az adóhatóság lapzártánkig nem válaszolt kérdésünkre. A határidő péntek volt: eddig kellett azoknak a cégeknek bejelenteniük átállási szándékukat, amelyek már csak az IFRS szerint kívánnak könyvelni jövőre. A tavaly novemberben elfogadott, majd kissé módosított jogszabály szerint 2017-től csak a tőzsdén szereplő társaságoknak kötelező az áttérés, a hitelintézetek számára a határidő 2018, ám önkéntesen már jövőre léphetnek, csakúgy, mint azok a vállalatok, amelyeknél az anyavállalat IFRS szerint könyvel.
Választható a rendszer még a jegybank felügyelete alá tartozó cégeknél és a külföldi székhelyű társaságok magyarországi fióktelepeinél is. Ám az átállás nem csak egyetlen tollvonást jelent: annak a társaságnak, amely jövőre IFRS szerint könyvel, az idei mérlegét is el kell készítenie eszerint is.
Az IFRS bevezetésének – valójában hazai teljes elfogadásának – célja az adminisztrációs terhek csökkentése volt: így megszűnik a duplikált könyvvezetés, nem kell a magyar és a nemzetközi szabványok szerint is elkészíteni a mérleget. A nemzetközi rendszerben készített mérleg összehasonlítható más társaságokéval, ami például egy befektető számára is átláthatóbbá teszi a cég működését – ez egy tőkebevonáskor sokat számíthat.
Ugyanakkor az, ami a vállalkozóknak tehercsökkenés, a magyar hatóságoknak többletfeladatot jelent. Az adóhivatalnak például olyan bizonylatokat is kellett készítenie, amelyek alkalmasak a nemzetközi mérlegeken alapuló bevallásokra, és a szakembereit is át kellett képeznie arra, hogy az ellenőrzésekkor a nemzetközi számvitel szerint készülő mérlegekkel is megbirkózzanak. Kónya Zsolt hangsúlyozta: a Központi Statisztikai Hivatalnak és a Magyar Nemzeti Banknak is lesz feladata ezzel, hiszen például a statisztikákban is eltérést okozhat a váltás, ha az érintett szektorban működő cégek egy része a nemzetközi, míg a másik fele a magyar számvitel szerint könyvel majd jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.