A közleményben kiemelik: évente mintegy 1,3 milliárd euró közvetlen bevételkiesést okoz az Európai Unióban a hamisított növényvédő szerek forgalmazása, ami a belső piaci forgalom csaknem 14 százalékát jelenti. Magyarországon a hamis növényvédő szerek évi 7 milliárd forint kiesést okoznak, ami a teljes forgalom csaknem 17 százalékát és az unióban regisztrált hamis szerek 1,7 százalékát jelenti.
A beszállítókra gyakorolt közvetett hatásokat is figyelembe véve a forgalmat érintő veszteség már évi 2,8 milliárd euróra tehető a 2009-től 2014-ig tartó időszakban.
A tagországok államkasszájába 77 millió euróval kevesebb személyi jövedelemadó és 26 millió euróval kevesebb társasági adóbevétel folyt be, az alacsonyabb foglalkoztatás miatt kieső társadalombiztosítási járulékkiesés összege pedig 135 millió euró.
A jelentés szerint az elmaradt forgalmon felül közvetlenül az iparágban 2600-zal, míg az egyéb kapcsolódó ágazatokat is figyelembe véve összesen 11 ezerrel kevesebb munkahely állt rendelkezésre a hamisítás miatt.
A hamisítás több mint 600 legálisan működő cégét veszélyeztet a szektorban, amelyek kétharmadát, a forgalom 38 százalékát a kis- és középvállalkozások adják.
Németh Mónika, a HENT titkára a közleményben elmondta: a betakarított termény ismeretlen szermaradékokat, bomlástermékeket tartalmazhat, amelyek veszélyeztethetik a fogyasztók egészségét, szennyezik a talajt és az ivóvizet. Hozzátette: a helyzetet súlyosbítja, hogy mérgezés esetén a hamis növényvédő szereknél nem ismertek az ellenszerek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.