A piac egészét meglepetésként érte a döntés, hiszen 600 milliárdos korlátozásra számítottak, amire a forint gyengülésnek indult az euróval szemben, és átmenetileg átlépte a 310-es szintet. Az Erste Bank véleménye szerint ennek a lépésnek a következményeként a bankközi kamatok tovább erodálódhatnak (a 3 havi BUBOR jelenleg 0,21 százalék).
Annak ellenére, hogy az MNB GDP és inflációs előrejelzése érdemben nem változott, a közlemény szövegezése a korábbinál lazításra hajlóbb, azaz egyértelmű utalásokat tett a tanács arra vonatkozóan, hogy hosszú távon kívánja a kamatokat a jelenlegi szinten tartani, vagy akár még alacsonyabb szintekre lenyomni. Ennek érdekében hozhatta létre az MNB a 6 és a 12 hónapos forintlikviditást nyújtó swap-eszközt is – közölte Ürmössy Gergely, az Erste vezető közgazdásza.
A piacra szemmel látható hatást gyakorolt az MNB közleménye, hiszen a határidős kamat-megállapodások (FRA-k) elindultak lefelé a bejelentést követően. Az Erste szerint a 3 hónapos bankközi kamat csökkenni fog a következő hónapokban és folytatja a 0 százalékhoz való konvergálást, míg az alapkamat változatlan marad. Úgy vélik, hogy év végére akár meg is szűnhet a három hónapos betét, melyre jelenleg az irányadó kamatot fizeti.
Ezt a lazító politikát addig folytathatja az MNB, amíg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed folytatja újrabefektetési politikáját és a mérlegfőösszegét stabilan tartja, valamint a kamatemelési ciklusa nem kapcsol magasabb fokozatba – vélte Ürmössy.
[caption id="" align="alignleft" width="700"] Fotó: MW[/caption]Suppan Gergely, a Takarékbank közgazdásza hangsúlyozta: noha a jegybank legfrissebb előrejelzése szerint a jövő év első felétől tartósan elérhető a 3 százalékos inflációs cél, mégis kiemeli, hogy amennyiben az infláció tartósan elmarad az inflációs céltól, a monetáris tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem-hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával. Az MNB várakozásai szerint 2017-ben 2,6 százalékos, 2018-ban és 2019-ben 3 százalékos infláció várható. Kiemelte: szigorítani mindaddig nem szükséges, amíg a várható infláció a 2-4 százalékos toleranciasávon belül marad, így 2018 közepéig nem számítunk az alapkamat emelésére.
„A március közleményt és a korábbi jegybanki kommentárokat is figyelembe véve tehát hosszabb ideig (2017 végéig vagy akár azon túl is) változatlan alapkamat valószínűsíthető” – véli Jobbágy Sándor, a CIB Bank közgazdásza. Úgy véli, további nem-konvencionális intézkedések lehetségesek, bár a mozgástér ezen a területen is szűkült és a jegybank által figyelt pénzpiaci paraméterek sem utalnak gyors változásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.