Több mint 340 millió eurót fordítanának az Európai Szolidaritási Testületre 2020-ig az Európai Bizottság keddi javaslata értelmében. A cél, hogy addig legalább 100 ezren csatlakozzanak a szervezethez, és ott nyújtsanak segítséget a szociális kihívások leküzdésében, ahol arra a leginkább szükség van.
A brüsszeli közlemény szerint a keddi javaslat elő fogja segíteni, hogy a kezdeményezés kibontakozzon, és még több lehetőséget kínáljon a fiataloknak. Mostantól kezdve az Európai Szolidaritási Testület keretében nemcsak önkéntes, gyakornoki és szakmai munkára nyílik majd alkalmuk a résztvevőknek, hanem arra is, hogy saját szolidaritási projektet hozzanak létre, illetve hogy csoportosan jelentkezzenek önkéntesnek – tudatták. A bizottság közölte: már a 30 ezret is meghaladja azon fiatalok száma, akik regisztráltak, és közülük néhányan már meg is kezdték a projektmunkát.
„A szolidaritás nem pusztán elv, a szolidaritás mentalitás. Elválaszthatatlan az Európai Unió lényegétől. A szolidaritási testület ezt az elvet testesíti meg, s büszke vagyok arra, amit jelképez, és szeretném kifejezni a hálámat mindazoknak, akik regisztráltak a testületbe, illetve azoknak a szervezeteknek, amelyek részvételi lehetőséget biztosítanak a fiatalok számára” – közölte Jean-Claude Juncker, az Európa Bizottság elnöke. Hozzátette: megfelelő jogalapot hoznak létre a szervezet számára, és arról is gondoskodunk, hogy az rendelkezzen a szükséges pénzügyi forrásokkal.
Navracsics Tibor kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi uniós biztos kiemelte, hogy a testület létrejötte kézzelfogható bizonyítéka az Európa-szerte megmutatkozó szolidaritásnak. Hangsúlyozta, a gazdasági mellett társadalmi válsággal is szembe kellett nézni az Európai Unióban, aminek kapcsán azon véleményének adott hangot, hogy az európai identitás nem ellentétes a saját hazához való hűséggel. Az emberek egyszerre lehetnek jó európaiak, illetve a városuk, térségük, nemzetük jó polgárai – mondta.
Az Európai Bizottság tavaly decemberben indította útjára az Európai Szolidaritási Testületet, amelynek keretében 18 és 30 év közötti fiatalok különböző szolidaritási programokban vehetnek részt az Európai Unióban, hozzájárulva ezzel a társadalmi kihívások kezeléséhez.
A résztvevő önkénteseket 2-12 hónapra elhelyezik egy projekt keretében, például az oktatás, az egészségügy, a környezetvédelem, a természeti katasztrófák vagy a migránsok és menekültek befogadásához, támogatásához és integrációjához való hozzájárulás területén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.