BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsyék most nem léptek

Nem nyúlt a kamathoz a Matolcsy György vezette MNB.

A monetáris tanács nem változtatott az alapkamat 0,9 százalékos szintjén – közölte a jegybank. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A jegybanki alapkamat mértéke 2016. május 25. óta nem változott.

A legutóbbi, július 18-i kamatdöntéskor a monetáris testület azt hangsúlyozta, hogy élénkül a gazdaság növekedése, a 0,90 százalékos alapkamatszint összhangban van az inflációs cél elérésével. Jelezték azt is: amennyiben az infláció tartósan elmaradna az inflációs céltól, a tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával.

Ürmössy Gergely, az Erste Bank közgazdásza szerint tavaly június óta nem változott az irányadó alapkamat, hiszen az MNB más eszközök segítségével tartja fenn a likviditásbőséget, amelynek hatására a bankközi kamatok jelentősen elszakadtak a 0,9 százalékos alapkamattól. Ennek köszönhetően a 3 hónapos bankközi (BUBOR) kamat 0,15 százalékra csökkent.

A kamatpályára vonatkozó előrejelzésünk nem változott, azaz 2019 végéig nem számítunk a 0,9 százalékos alapkamat változtatására, illetve 2018 végéig elhanyagolható esélyét látjuk annak, hogy a bankközi (3 hónapos BUBOR) kamat emelkedjen. Véleményünk szerint a 3 hónapos BUBOR kamat a jelenlegi 0,15 százalékos szintről még tovább csökkenhet a következő hónapokban. Ezt az alappályát az írhatja felül, azaz az MNB akkor kerül kamatemelési lépéskényszerbe, ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a vártnál gyorsabban és agresszívebben kezdi meg a mérlegfőösszegének leépítését, illetve az Európai Központi Bank a vártnál korábban kezdi meg a kötvényvásárlási programjának kivezetését. Egyelőre úgy tűnik, hogy ennek a két eseménynek kicsi a valószínűsége – vélekedett Ürmössy.

A szeptemberi ülés alkalmával a Monetáris Tanács nemcsak az alapkamatról dönthet az Erste elemzője szerint, hanem a 3 hónapos jegybanki betét mennyiségi korlátozásáról. Szeptember végéig 300 milliárd forintra csökken a bankrendszer által elhelyezhető likviditás mennyisége, azt követően pedig – véleményünk szerint – a 3 hónapos betét teljesen megszűnhet az idei év végéig. Így végül az egynapos betét maradhat az MNB egyetlen olyan betéti facilitása, amiben korlátlan mennyiségben helyezhet el többletlikviditást a bankrendszer.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.