Az alapkamatot legutóbb tavaly júliusban, szintén 25 bázisponttal csökkentette a szerb központi bank. Az NBS közleménye szerint a döntés meghozatalakor a testület figyelembe vette a jelenlegi alacsony inflációt, valamint azt, hogy az augusztusi, középtávú inflációs előrejelzések a májusinál alacsonyabbnak bizonyultak mind a 2017-es, mind a 2018-as év tekintetében.
A két százalék körül mozgó, alacsony és stabil infláció – amely júliusban 1,7 százalékra csökkent -, valamint a pénzügyi és gazdasági szektor inflációs várakozásai azt mutatják, hogy az inflációs nyomás továbbra is alacsony
– írta közleményében a szerb jegybank.
A pénzügyi mozgások a vártnál kedvezőbbnek bizonyultak, és az év első felében a bruttó hazai termék (GDP) körülbelül 2,1 százalékát kitevő többlet keletkezett – olvasható a közleményben.
A szerb központi bank azt várja, hogy az infláció a jövőben is a 3 százalékos célérték közelében mozog majd, amelytől mindkét irányban másfél százalékkal lehet eltérni.
Az NBS úgy ítélte meg, hogy a nemzetközi áru- és pénzpiacon továbbra is bizonytalanság tapasztalható, amely óvatos monetáris politikára inti Szerbiát. Közölték, bizonytalanságot okoz a nyersanyagok, főleg a nyersolaj világpiaci árának a mozgása, a nemzetközi pénzügyi piac legnagyobb bizonytalanságait viszont elsősorban a vezető központi bankok, az amerikai központi bank szerepét ellátó Fed és az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájának eltérései okozzák, ezek pedig hatással lehetnek a Szerbiához hasonló feltörekvő országokba irányuló tőkemozgásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.