A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint áprilisban 2,2 százalék lehetett a fogyasztói árindex emelkedése, a maginfláció pedig várhatóan eléri a 2,5 százalékot, és a 2018-as teljes éves drágulási ütem is 2,5 százalékos lehet. A teljes éves inflációs várakozás megegyezik a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi, márciusi Inflációs jelentésében felvázolt előrejelzéssel, az Európai Bizottság által várt 2,3 százalékos ütem viszont alacsonyabb a konszenzusnál.
A lapunk által megkérdezett elemzők többsége 2019 első és harmadik negyedéve közé teszi a jegybank 3 százalékos inflációs céljának fenntartható elérését.
Másként gondolta azonban ezt Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője, aki szerint két éven belül nem várható a cél elérése. Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági kutatási csapatának vezetője pedig úgy véli, hogy 2018 végén, 2019 első felében érheti el az árindex növekedési üteme a 3 százalékot. Jobbágy Sándor, a CIB makrogazdasági elemzője ennél későbbre, 2019 és 2020 fordulójára teszi a cél várható elérését.
Elsősorban a világpiaci olajárak befolyásolhatják az inflációt idén – mondta a Világgazdaságnak Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója, ezt egyébként a megkérdezett elemzők többsége említette. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető makrogazdasági elemzője ezt azzal egészítette ki, hogy a nyersanyagárak is meghatározók lehetnek az árindex alakulásában. Nyeste Orsolya, az Erste Bank munkatársa az olajárnál az euró-dollár árfolyam várható mozgását is kockázatként említette, ami a hazai inflációra is hatással lehet.
Az idén csak visszafogottan lesz érzékelhető az erőteljes bérnövekedés hatása, ami részben azzal magyarázható, hogy a többletkereslet jelentős része az ingatlanpiacon jelenik meg – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Jobbágy Sándor. Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a növekvő bérköltségeket részben kompenzálja az egyéb terhek csökkenése, ám ha a belső fogyasztás jelentősen bővül, akkor az infláció is magasabb lehet a várakozásoknál. Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője az év eleji áfacsökkentések inflációlehúzó hatására mutatott rá, egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy a feszesedő munkaerőpiac miatt az év második felében az árindex gyorsulására kell felkészülni.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.