Az uniós fizetésiszámla-irányelv szabályozásával (PAD) összhangban a Pénzügyminisztérium (PM) társadalmi egyeztetésre bocsátotta annak a kormányrendeletnek a tervezetét, amely a banki számladíjak összehasonlíthatóbbá tételét tenné lehetővé. A PM közlése szerint az egyeztetések után megszülető rendelet várhatóan 2019. július 31-én lép hatályba.
A PAD alapvető célja, hogy az EU-s tagállamokban a lakossági bankszámlákhoz vagy számlacsomagokhoz tartozó díjtételek egyértelműen összehasonlíthatók legyenek. Az uniós jogalkotók ebben a körben a számlacsomagok esetén a számlák fenntartásához és a tranzakciókhoz kapcsolódó adatok, valamint a kártyás és internetbanki költségek összehasonlíthatóságát kívánják megteremteni.
Az összehasonlíthatóság igénye már korábban is felmerült Magyarországon. A Magyar Nemzeti Bank számos alkalommal értésre adta, hogy az ügyfelek pontosabb tájékoztatása végett szeretné elérni, ha egységesebbek lennének a számlacsomagok és a díjazásuk. A számlafenntartás költségei és a tranzakciók díjai számos tényezőtől függnek – más és más díjakat kaphat még azonos számlacsomagon belül is két ügyfél, ha bizonyos paramétereket teljesít vagy épp nem teljesít. (Ilyen minősítő tétel lehet a számlán tartott vagy a rendszeresen a számlára érkező pénz, a kártyás tranzakciók száma vagy a csoportos megbízások nyújtása.)
A hitelintézetek számlanyitási, számlavezetési feltételei valóban rendkívül bonyolultak, átláthatatlanok, néha-néha még egy pénzügyi szakembernek is kihívás a számlaajánlatok értelmezése, összehasonlítása – értenek egyet a lépéssel a Takarékbanknál. A hitelezés és a betétek analógiájára az összehasonlításhoz szerintük megfelelő lehet a tervezet bevezetése, hiszen a most alkalmazott teljes hiteldíjmutató (THM) és az egységes betétikamat-mutató (EBKM) nagymértékben megkönnyíti a döntést. (Más kérdés, hogy a számlák esetében lehetetlen minden költséget egyben kimutatni.) A legjellemzőbb díjköteles szolgáltatások egységesített formátumban történő megjelenítése a célirányos tájékoztatással együtt segítheti a fogyasztókat a számlákhoz kapcsolódó díjak megértésében és összehasonlításában – vélik az MKB Banknál. A Budapest Bank várakozásai szerint a tervezett intézkedés növelni fogja a transzparenciát, hiszen standard struktúrát vezet be, amely megkönnyíti a termékek összehasonlítását.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.